Powodem intensywnego wzrostu udziału dwutlenku węgla w atmosferze przed około siedmioma tysiącami lat były głównie czynniki naturalne, a w niewielkim tylko stopniu działalność człowieka - uważa zespół naukowców z uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii.
Według naukowców ze Szwajcarii dwutlenek węgla zaczął pojawiać się w atmosferze w dużych ilościach najprawdopodobniej z powodu jego emisji przez oceany. Jak również z powodu intensywnego wzrostu roślinności po ostatniej epoce lodowcowej i tego konsekwencji w postaci np. gnicia, a także oddychania zwierząt oraz pożarów lasów w tym wywoływanych przez człowieka w celu znalezienia nowych terenów pod uprawy. Prehistoryczny człowiek spalał także paliwa takie jak drewno, torf i węgiel. Ale ludzie odegrali tu niewielką rolę - napisano w artykule pisma "Science".
Naukowcy powołują się na wyniki analiz izotopowych przeprowadzonych na blisko 200 próbkach pochodzących z Grenlandii i Antarktydy. Badania wykazały, że po ostatniej epoce lodowcowej, która zakończyła się około 11 tys. lat temu, ilość CO2 obniżała się w ciągu kolejnych tysiącleci, osiągając przed około 7 tysiącami lat poziom 0,026 proc.(260 ppm - części milionowych). Zdaniem ekspertów około 7 tys. lat temu poziom CO2 w atmosferze zaczął rosnąć do 20 ppm przez następne 6 tys. 800 lat by osiągnąć poziom 280-387 ppm obecnie.
Odkrycie potwierdza działanie cyklu węglowego w systemie klimatycznym - mówi fizyk i współautor pracy Thomas Stoker z uniwersytetu w Bernie.
Węgiel jest najliczniej występującym pierwiastkiem wśród wszystkiego co żyje. Stanowi on prawie 50 proc. masy roślin oraz zwierząt. Węgiel występuje również w atmosferze, glebach, oceanach i skorupie ziemskiej oraz bierze udział w cyklach obiegu pomiędzy tymi komponentami w różnej skali czasowej i przestrzennej. KRF
PAP - Nauka w Polsce
tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.