Historia i kultura

28 września 1939 r. - IV rozbiór Polski

W Moskwie zostaje podpisany niemiecko-sowiecki Traktat o granicach i przyjaźni oraz dwa tajne dodatkowe protokoły i jeden poufny. W podpisanym dokumencie mówi się o "byłym państwie polskim". Granica niemiecko-sowiecka przebiega na linii Pisa-Narew-Bug-Wisłoka-San. Artykuł II podpisanego układu mówił, że "obie strony uznają ustaloną w Artykule I granicę obustronnych interesów państwowych za ostateczną" i oddalają wszelką odnoszącą się do tej regulacji ingerencję państw trzecich.

Gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba i gen. Johannes von Blaskowitz o godz. 13.15 na terenie fabryki "Skody" podpisują umowę o kapitulacji Warszawy. W czasie obrony Warszawy zginęło około 2-6 tys. żołnierzy. Rannych zostało około 15 tys. Straty wśród ludności cywilnej wynoszą około 10-20 tys. zabitych i około 50 tys. rannych. Około 120-140 tys. żołnierzy broniących stolicy trafia do niewoli. Podczas walk zniszczone zostaje ok.12 proc. zabudowy stolicy.

Niemcy atakują twierdzę w Modlinie. Gen. bryg. Wiktor Thomm,e podejmuje rozmowy na temat kapitulacji twierdzy.

Zgrupowanie Korpusu Ochrony Pogranicza gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rckemana pod Szackiem walczy z oddziałami sowieckimi.

Broni się Hel.ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Brud, smród i epidemie – tak wyglądała Warszawa. Zmienił to William Lindley

  • Dolina Atico; Ogólny widok stanowiska El Curaca. Źródło: prof. Józef Szykulski

    Cmentarzysko ofiar brutalnego najazdu sprzed wieków odkryli polscy archeolodzy w Peru

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera