Powiększa się grubość powłoki ozonowej kuli ziemskiej - twierdzą naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że udział ozonu w atmosferze rośnie o prawie 1 proc. w ciągu dziesięciu lat.
"Wyniki naszych badań zostały potwierdzone poprzez ich porównanie z pomiarami naziemnymi" - powiedział uczestniczący w projekcie badawczym Diego G. Loyola z Niemieckiej Agencji Kosmicznej.
Powłoka ozonowa znajduje się na wysokości 20-50 km nad Ziemią, a jej główna warstwa jest 25-30 km nad poziomem morza. Dzięki warstwie ozonu możliwe jest życie na lądzie. Chroni ona bowiem przed promieniowaniem ultrafioletowym, które jest szkodliwe dla organizmów żywych. Mniejsza grubość powłoki zwiększa ryzyko m.in. występowania raka skóry oraz wyrządzają szkody w środowisku morskim - czytamy w informacji Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Zespół badaczy, pod kierownictwem Ashley Jones i Jo Urban ze szwedzkiego Chalmers University of Technology, prowadzi badania nad zmianami w powłoce ozonowej, wykorzystując dane od 1979 roku. Analiza tych danych wykazała, że warstwa ozonu kurczyła się do 1997 roku, a od tego czasu następuję niewielki, stopniowy wzrost stężenia ozonu - podaje Europejska Agencja Kosmiczna.
Ogólny trend wydają się też potwierdzać dane Światowej Organizacji Meteorologicznej, która podała, że zmniejszają się rozmiary "dziury ozonowej" nad Antarktyką. Obecnie liczy ona 24 miliony kilometrów kwadratowych, a według prognoz maksymalne jej rozmiary mają wynieść 25 mln km kw., czyli o 2 mln km kw. mniej niż w ubiegłym roku.
Naukowcy uważają, że warstwa ozonowa, chroniąca Ziemię przed zgubnym ultrafioletowym promieniowaniem Słońca, odbuduje się nie wcześniej niż w 2075 roku. Jej niszczenie jest spowodowane następstwami działalności ludzkiej, w tym emisjami do atmosfery substancji chemicznych. W ramach walki z tym zjawiskiem wiodące państwa przemysłowe świata podpisały w 1987 roku Protokół Montrealski, przewidujący stopniową rezygnację z produkcji i stosowania substancji niszczących ozon. KRF
PAP - Nauka w Polsce
tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.