Uczelnie i instytucje

Politechnika Koszalińska zbuduje wieżę z wahadłem Foucaulta

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

<strong>Politechnika Koszalińska wybuduje przy głównym wejściu do akademickiego kampusu prawie 25-metrową wieżę imienia Rudolfa Clausiusa z wahadłem Foucaulta</strong>. 21 września w miejscu, gdzie stanie budowla, wmurowano akt erekcyjny.

Uroczystość była jednym z punktów obywającego się na uczelni trzydniowego międzynarodowego IV Sympozjum Nauki i Technologii opartej na Próżni, w którym uczestniczy prawie 100 naukowców z 15 krajów.

Pierwszy dzień obrad poświęcono analizie naukowego dorobku Rudolfa Clausiusa - wybitnego XIX-wiecznego niemieckiego fizyka, który w 1822 roku urodził się w Koszalinie. W mieście tym mieszkał do 16. roku życia. Potem przeniósł się do Szczecina. Później mieszkał w Berlinie i Bonn, gdzie zmarł w 1888 r.

W 1850 r. Clausius sformułował drugą zasadę termodynamiki, która mówi, że "ciepło nigdy nie może przejść z ciała zimniejszego do cieplejszego".

Budując wieżę Politechnika Koszalińska chce uczcić fizyka. Pod wieżą ma się znaleźć podziemne owalne audytorium o powierzchni 200 m kw., w którym dzięki zawieszonym na specjalnej strunie u szczytu wieży wahadle Foucaulta osobiście będzie się można przekonać o tym, że Ziemia się kręci.

Doświadczenie z wahadłem francuski uczony Jean-Paul Baptiste Foucault po raz pierwszy publicznie wykonał w 1851 r. w Sali Merydiańskiej Paryskiego Obserwatorium. Na linie o 67-metrowej długości zawiesił żelazną kulę napełnioną ołowiem, po czym wprawił ją w ruch wzdłuż nakreślonej wcześniej linii. W miarę upływu czasu widzowie zaobserwowali, że płaszczyzna drgań kuli zaczęła obracać się w stosunku do nakreślonej linii. Dawało to wrażenie obracania się Ziemi wokół własnej osi pod poruszającym się wahadłem.

Jak powiedział kanclerz Politechniki Koszalińskiej dr Artur Wezgraj, uczelnia zamierza zbudować wieżę i audytorium w ciągu dwóch lat. Koszt projektu oszacowano na ok. 3 mln zł. Być może część z tej kwoty uda się pozyskać z unijnych funduszy. Politechnika złożyła już stosowny wniosek.

Kanclerz zaznaczył, że w zamierzeniach władz uczelni ogólnodostępny obiekt ma być również miejscem dla prezentacji innych naukowych doświadczeń, wystaw naukowych i technicznych oraz wydarzeń kulturalnych. SIBI

PAP - Nauka w Polsce

hes/ agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.05.2025. Rektor SGH prof. Piotr Wachowiak. PAP/Albert Zawada

    Impact/ Prof. Wachowiak: SGH z potrójną koroną wśród 1 proc. top szkół biznesu na świecie

  • 27.07.2024. PAP/Andrzej Jackowski

    Gdańsk/ Wkrótce odbędzie się czwarta edycja Pikniku Nauki Fahrenheita

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera