<p>O godz. 15.05 podczas nadawania drugiej części Koncertu c-moll Rachmaninowa przestaje nadawać Polskie Radio w Warszawie.</p>
Wcześniej Stefan Starzyński po raz ostatni przemawia do mieszkańców stolicy: „Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło niż przypuszczaliśmy. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za lat sto, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę. I choć tam, gdzie miały być wspaniałe sierocińce - gruzy leżą, choć tam, gdzie miały być parki - dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze biblioteki, choć palą się szpitale - nie za lat pięćdziesiąt, nie za lat sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i chwały”.
W Warszawie zaczyna brakować żywności i wody. Zbombardowana zostaje elektrownia. W prasie pojawiają się przepisy na dania z koniny.
„W jatkach warszawskich zjawiło się mięso końskie chętnie nabywane przez gospodynie. Mięso końskie, jeżeli chodzi o składniki jest bardzo zbliżone do chudego mięsa wołowego. Przyrządzać je trzeba jednak nieco odmiennie, stosując większe dawki przypraw, korzeni itp. Najlepsze jest mięso końskie smażone, pieczone. Na kotlety trzeba brać mięso mielone z dużą ilością cebuli. Dobry jest gulasz z duszonego mięsa z papryką. Befsztyki przygotowuje się podobne jak z wołowego, a więc mięso zbić mocno drewnianym wałkiem, skropić octem, itp. Jeżeli chcemy ugotować zupę na końskim mięsie, to ze względu na specyficzny, zresztą dosyć słaby słodkawy smak, należy je przedtem obgotować, a wodę zlać. Mięso utraci wówczas smak słodkawy. Poza tym należy mięso gotować z dużą ilością przypraw i korzeni”. („Express Poranny”, nr 263, 23 września 1939 r.).
Pod Krasnobrodem ma miejsce szarża 1.szwadronu 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Polacy zdobywają miasto, biorą do niewoli sztab niemieckiej 8. Dywizji Piechoty. Uwalniają 40 polskich żołnierzy więzionych w kościele. Szarżę przeżyło 30 ułanów. ESZ
PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.