Słońce, nauka i kłopoty z energią - wykład otwarty we Wrocławiu

<strong>Czy wykorzystanie energii słonecznej to antidotum na ludzkie kłopoty? Odpowiedzi na to pytanie spróbuje udzielić prof. Paweł Kafarski podczas wykładu otwartego 23 września we Wrocławiu.</strong> Spotkanie zwieńczy XII Dolnośląski Festiwal Nauki.

Prof. Kafarski kieruje Zakładem Chemii Bioorganicznej Politechniki Wrocławskiej. Jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, honorowym członkiem Słowackiego Towarzystwa Chemicznego oraz współautorem ponad 200 prac.

Ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej, gdzie uzyskał dyplom mgr inż. Chemii, w specjalności "Fizykochemia organiczna". W roku 1977 uzyskał stopień doktora nauk chemicznych nadany przez Radę Naukową Instytutu Chemii Organicznej i Fizycznej.

W 1975 r. odbył dziewięciomiesięczny staż w Marquette University w Milwaukee (U.S.A.). W roku 1989 wyjechał na półroczny staż w Ecole Nationale Superieure de Chimie w Montpellier (Francja). W roku 1990 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. W roku 1998 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora. Od roku 2000 jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego na Wydziale Chemicznym. Od 1992 roku pracuje też na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Chemii Uniwersytetu w Opolu.

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej przyznała prof. Kafarskiemu grant w ramach programu "Mistrz" - jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w polskim świecie naukowym. Celem programu jest wspieranie wybitnych uczonych poprzez przyznawanie im trzyletnich subsydiów. Mają one służyć intensyfikowaniu już prowadzonych badań lub umożliwić podejmowanie nowych kierunków badań.

Obecnie naukowiec pełni funkcję kierownika konsorcjum polskich instytucji badawczych pracujących nad projektem "Biotransformacje użyteczne w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym". Więcej o tym projekcie w serwisie Nauka w Polsce.

Wykład rozpocznie się o godzinie 9.00 w auli gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej.KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Piknik Naukowy pod hasłem "To będzie Kosmos!" - 10 maja w stolicy

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera