Wiadomo już, dlaczego panda beczy

Rozszyfrowano odgłos pandy wielkiej - przypominający beczenie i wydawany często w sezonie godowym. Według naukowców, za jego pośrednictwem samce rozpowszechniają informacje o swej wielkości, samice zaś - o wieku - informuje serwis "News in Science".

Naukowcy po raz pierwszy poddali analizie informacyjną treść odgłosów wydawanych przez pandy.

Kierownik zespołu i biolog z zoo w Atlancie, dr Benjamin Charlton zwraca jednak uwagę, że "beczenie" jest tylko jednym z typów odgłosów wydawanych przez pandy. "Pandy wielkie wydają z siebie także szczeknięcia, pojękiwania, pomruki, ryki i kwiki" - wylicza. Samice dodatkowo specyficznie sygnalizują głosem, że już się rozpoczęła bądź, że się zbliża im ruja. Zdarzało się też słyszeć pewne odgłosy niewokalne, jak prychnięcia i kłapania.

W ramach najnowszego badania dr Charlton oraz jego współpracownicy - dr Zhang Zhihe i dr Rebecca Snyder, wsłuchiwali się jednak wyłącznie w beczenie, wydawane przez pandy przez cały rok, choć częściej i najwyraźniej w okresie godowym.

Naukowcy nagrali 14 dorosłych zwierząt mieszkających w centrum badawczym w chińskim Chengdu, cztery pandy z zoo w Atlancie, Memphis i amerykańskim Narodowym Parku Zoologicznym. Pod lupę wzięli po dziewięć samic i samców w wieku od 6 do 21 lat. Gromadzili też dane na temat ich wielkości i wagi.

Później, z pomocą specjalnych programów komputerowych, przeprowadzili analizy akustyczne nagrań. Zwrócili uwagę, że głosy samców i samic wyraźnie się różnią, co prawdopodobnie ma znaczenie podczas sezonu godowego.

Biolodzy doszli do wniosku, że godne zaufania informacje na temat wielkości ciała można znaleźć wyłącznie w beczeniu samców. Nasłuchujące ich z pewnej odległości samice dowiadują się więc, czy zbliża się samiec duży i krzepki, czy też drobny słabeusz.

Oczywiście nie jest tak, że pandy "mówią" coś w klasycznym sensie. Jak wyjaśnia Charlton, dla przekazywania informacji o wieku czy wielkości zwierzęcia największe znaczenie mają głosy wydobywające się wskutek rezonansu w aparacie wokalnym. Istnieje bowiem ścisła zależność między częstotliwością dźwięków, długością krtani i wielkością całego ciała. Na wszystkie te cechy wpływają hormony dojrzewającego osobnika.

Pobekujące samice nie przekazują wiarygodnych informacji na temat swojej wielkości. Zdradzają za to wiek. "Po prostu nie mają wyboru. Informacja na temat wieku samicy jest prawdopodobnie obecna w pobekiwaniu na skutek związanych z wiekiem zmian w organach służących do wydawania głosu" - opowiada Charlton.

Jest duże prawdopodobieństwo, że starsze samice "są bardziej doświadczone w rozrodzie", dlatego samce mogą poszukiwać właśnie ich, a "unikać ścigania tych, które są zbyt młode na rozród" - spekulują naukowcy.

Dr Charlto nie sądzi, by samice potrzebowały znać wiek swoich dorosłych koleżanek. Inaczej jest u samców, którym wiedza na temat wielkości innych samców może się przydawać. Dzięki temu łatwiej jest "unikać ryzykownych starć z większymi rywalami" - dodaje naukowiec.

Szczegóły badań publikuje pismo "Animal Behaviour". ZAN

PAP - Nauka w Polsce

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera