"Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej" L. Rees

<strong>Jak doszło do tego, że wiele krajów, które ucierpiały wskutek nazistowskiej okupacji trafiło pod okupację komunistyczną? To jedno z najbardziej istotnych pytań, które zadaje w swojej książce &quot;Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej&quot; Laurence Rees, brytyjski reżyser i scenarzysta. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka&quot;.</strong> Książka powstała razem z sześcioodcinkowym serialem dokumentalnym - ze scenariuszem i w reżyserii Reesa - pod tym samym tytułem emitowanym w telewizji BBC.

"Kiedy zakończyła się II wojna światowa? Wraz z kapitulacją Japończyków w sierpniu 1945 r.? Zależy, jak na to spojrzeć. Jeżeli uważasz, że koniec wojny miał przynieść wolność krajom, które ucierpiały wskutek nazistowskiej okupacji, wtedy dla milionów ludzi wojna tak naprawdę nie zakończyła się dopóki przed niespełna dwudziestoma laty nie upadł komunizm. W lecie 1945 r. naród polski, narody krajów bałtyckich i kilku innych państw Europy Wschodniej spod rządów jednego tyrana trafiły po prostu pod rządy drugiego" - pisze Rees.

Korzystając z materiałów dostępnych po otwarciu wschodnich archiwów autor ponownie ocenia kluczowe decyzje wojenne Stalina, Churchilla i Roosvelta. Odsłania nazistowskie sympatie generalissimusa, ukazuje Europę Środkowo-Wschodnią jako przedmiot handlu Wielkiej Trójki i relacjonuje nieznane fakty z przebiegu konferencji z udziałem alianckich przywódców. "Zanim upadł komunizm, w naszej kulturze chętnie pomniejszano rolę, jaką Związek Radziecki odegrał podczas II wojny światowej - było to łatwiejsze aniżeli stawienie czoła niewygodnym faktom"- ocenia.

Brytyjczyk prezentuje w książce relacje ponad stu świadków, m. in. enkawudzistów uczestniczących w wysiedleniach, marynarzy i lotników uczestniczących w konwojach arktycznych, żołnierzy Wehrmachtu pacyfikujących Powstanie Warszawskie i kobiet - ofiar gwałtów dokonanych przez żołnierzy Armii Czerwonej.

"Miałem wielkie szczęście spotkać się z tymi świadkami historii; tym większe, że w niedalekiej przyszłości nie będzie już żył nikt, kto osobiście doświadczył wojny. Po spędzeniu tak długiego czasu z weteranami z byłego Związku Radzieckiego i bloku wschodniego mam nieodparte poczucie znaczenia, jakie niesie ze sobą opowiedzenie ich historii, będącej przecież częścią naszej własnej. Nasze narody wspólnie walczyły w tej wojnie. Jesteśmy winni im i samym sobie to, by stanąć twarzą w twarz z konsekwencjami tej prawdy" - podkreśla Rees.

Laurence Rees (ur. 1957 r.) - dyrektor programów historycznych BBC, reżyser seriali historycznych: "Nazis: a Warning from History", "War of the Century", "Horror In the East". Autor książek historycznych. Napisał m.in. "Naziści i ostateczne rozwiązanie", "Kaci i ofiary. Okrucieństwa II wojny światowej i ich sprawcy". Laureat wielu nagród, w tym BAFTA, Nagrody Griersona i Międzynarodowej Nagrody w Dziedzinie Dokumentu.ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera