Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki - już po raz siódmy

<strong>Dlaczego robaczki świętojańskie świecą, jak z warzyw i owoców zrobić baterię i czy można zobaczyć ducha, odpowiedzi m.in. na takie pytania poszukają uczestnicy<a href="http://odn.uwm.edu.pl/"> 7. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.</a> Impreza potrwa od 21 do 25 września.</strong> Koordynatorem wydarzenia jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a jego współorganizatorami m.in.: Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego.

Jak wyjaśniają organizatorzy, Dni Nauki to przedsięwzięcie wspomagające codzienną pracę szkoły, poprzez pokazywanie urządzeń i laboratoriów i możliwość uczestniczenia w niedostępnych zazwyczaj eksperymentach. Zwracają również uwagę na "rodzinny" charakter tej imprezy. "Trudno w domu zorganizować laboratorium chemiczne czy astronomiczne, aby wspólnie z własnymi dziećmi podglądać wszechświat. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki są taką możliwością" - czytamy na stronie internetowej Olsztyńskich Dni Nauki.

W programie spotkań przygotowano zarówno prezentacje związane z naukami ścisłymi jak i imprezy, z których chętnie skorzystają humaniści.

W Centrum Nauk Humanistycznych zostaną przedstawione różne koncepcje materii, które pojawiły się w toku dziejów ludzkiej myśli. Uczestnicy spotkania dowiedzą się co oznacza, że ciało człowieka jest materialne, a jego dusza nie; czy możliwe, by samochody były niematerialne i czy można zobaczyć ducha.

W ramach Akademii Zdrowia w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym będzie się można dowiedzieć czy ma się płaskostopie i spróbować sił w testach psychologicznych. W Katedrze Mleczarstwa i Zarządzania Jakością będzie zaś można skonsultować swoją dietę ze specjalistami żywieniowymi.

Przyszli matematycy będą mogli wziąć udział w warsztatach samodzielnego wykonywania wielościanów - od tradycyjnych ostrosłupów po bryły platońskie i archimedesowe. Specjaliści z Katedry Chemii zaprezentują wiele doświadczeń chemicznych, które pomogą wyjaśnić w jaki sposób świecą robaczki świętojańskie, jak z warzyw i owoców zbudować baterię, w jaki sposób można zimą ogrzać ręce dzięki znajomości właściwości cieczy przechłodzonej.

Na Wydziale Matematyki i Informatyki uczniowie ze szkół podstawowych zobaczą zjawiska związane z przepływem prądu elektrycznego i rozchodzenia się fal elektromagnetycznych: elektryzowanie ciał przez indukcję i przez dotyk, przeskoki iskry i wydzielanie ciepła. Będą mogli również nauczyć się programowania robotów.

Humaniści będą mogli wziąć udział w warsztatach literackich i poznać tajniki pisania wierszy, poznać specyfikę języka współczesnej polityki oraz wziąć udział w zajęciach z języka angielskiego. Organizatorzy starali się również przybliżyć uczestnikom Dni Nauki region Warmii i Mazur - będzie można obejrzeć zdjęcia satelitarne miasta i regionu, wybrać się nad jezioro Narie, poznać legendy i historię Krainy Wielkich Jezior.

"Będą wycieczki przyrodnicze, wystawy i pokazy historyczno-etnograficzne, będą promocje książek, pokazy filmów oraz spotkania z regionalnymi śladami we współczesnej literaturze i poezji" - zapowiadają organizatorzy.

Dla miłośników astronomii przygotowano seans astronomiczny i warsztaty meteorytowe. Pracownicy Obserwatorium Astronomicznego pokażą, jak zlokalizować gwiazdozbiory i inne ciekawe obiekty, które można zobaczyć jesienią na niebie.

Dla licealistów przygotowano konkurs wiedzy o społeczeństwie, z kolei gimnazjaliści już po raz czwarty sprawdzą swoją znajomość języka polskiego.

Szczegółowy program Olsztyńskich Dni Nauki jest dostępny na stronie: http://odn.uwm.edu.pl/1/Aktualnosci.html

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Piknik Naukowy pod hasłem "To będzie Kosmos!" - 10 maja w stolicy

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera