<strong>Pierwszy w Polsce kompleksowy regionalny internetowy portal zdrowotny uruchomiono w poniedziałek w Opolu</strong>. Można znaleźć w nim informacje potrzebne pacjentowi poszukującemu kontaktu ze służbą zdrowia. Portal powstał z inicjatywy wojewody opolskiego, Ryszarda Wilczyńskiego.
Pod adresem: zdrowie.opolskie.pl znajduje się m.in. praktyczny przewodnik, co robić w wypadku choroby. "Możemy odnaleźć adres najbliższego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, wykaz badań, których zrobienie leży w kompetencjach POZ, co robić, gdy pomoc lekarza lub stomatologa potrzebna jest wieczorem, pomocne dane o szpitalnych oddziałach ratunkowych, o postępowaniu w przypadku nagłego zagrożenia życia i inne" - wyliczał wojewoda.
Dodał, że to jedyny tego typu portal w Polsce, tak kompleksowo informujący o systemie opieki zdrowotnej. Został utworzony siłami pracowników opolskiego Centrum Zdrowia Publicznego. Prace nad jego opracowaniem rozpoczęły się w lutym bieżącego roku. Powstał przy współpracy Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Statystycznego oraz Okręgowych Izb: Lekarskiej, Aptekarskiej oraz Pielęgniarek i Położnych.
Menu portalu jest zbudowane z wielu zakładek - kategorii głównych, które zawierają liczne rozszerzenia. Wyniki - np. znaleziony lekarz specjalista, poradnia, apteka lub zakład rehabilitacji - lokalizowane są na mapie.
Portal promuje również szeroko rozumianą profilaktykę wraz z programami zdrowotnymi. W bogato rozbudowanej zakładce "dbam o zdrowie" znajdziemy m. in. informacje o walce z uzależnieniami, programach zdrowotnych refundowanych przez NFZ, a także profilaktyce chorób układu krążenia i nowotworów (piersi i szyjki macicy) oraz cukrzycy.
Wszystkich rodziców, a w szczególności kobiety, zainteresuje bogata i obszerna w treści zakładka "opieka nad matką i dzieckiem". Zamieszczono tam informacje - począwszy od objawów ciąży, poprzez szkoły rodzenia, sam poród, opiekę położnej i szczepienia, aż po wykaz żłobków i przedszkoli, medycynę szkolną i program przeciwdziałania wadom postawy.
Osoby niezadowolone z pracy lekarza lub chcące być w pełni świadome swoich praw z pewnością zajrzą do zakładki praw pacjenta. Wszyscy użytkownicy portalu mogą też - za pomocą formularza kontaktowego - zgłaszać uwagi do jego funkcjonowania, a także propozycje zmian i uzupełnień o brakujące i potrzebne informacje. JSZ
PAP - Nauka w Polsce
itm/ gma/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.