Sikora bogatka zjada nietoperze

Węgierskie sikory bogatki potrafią się żywić zimującymi w tamtejszych jaskiniach nietoperzami - informuje pismo "Biology Letters".

Sikory bogatki (Parus major) zwykle żywią się owadami, pająkami i nasionami. Jednak przez ostatnie dwie zimy w jaskini w górach Bukk na północnym wschodzie Węgier, naukowcy aż w 18 przypadkach zaobserwowali, że nie mając innego pokarmu, ptaki te atakują zimujące w stanie hibernacji nietoperze karliki malutkie (Pipistrellus pipistrellus). Karliki ważą tylko około 4-6 gramów, więc ważąca około 20 gramów sikora ma nad nimi znaczną przewagę. Sikory atakują nietoperze, kierując się wydawanym przez nie po obudzeniu z hibernacji piskiem. Nietoperze są wówczas powolne i bezbronne. Sikory dziobią w głowę, docierając do mózgu.

Wcześniej martwe i okaleczone nietoperze z ranami, mogącymi być skutkiem dziobania znajdowano między innymi w Szwecji i Polsce, jednak nie było dowodów, że to wina ptaków. Przeprowadzone na Węgrzech doświadczenia wykazały, że sikory nie atakują nietoperzy, jeśli mają pod dostatkiem bekonu czy nasion słonecznika. PMW

PAP - Nauka w Polsce

yy/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera