
<strong>Coraz więcej osób w Polsce korzysta z internetu. Z najnowszych badań NetTrack wynika, że codziennie z sieci korzysta 49,1 proc. mieszkańców Polski. Badania przeprowadzono w maju i czerwcu 2009 roku</strong>. W stosunku do podobnego okresu 2008 roku, statystyki poprawiły się o blisko 5 punktów proc. Raport na ten temat przygotowała Akademia PARP. Jak się okazało, 91 proc. ankietowanych korzysta z internetu w domu, a 22 proc. w pracy. Internauci najczęściej mają wykształcenie średnie (42 proc.), 26 proc. - wyższe, a podstawowe i zasadnicze odpowiednio - 17 i 15 proc. trudno zatem o uniwersalny profil użytkownika internetu.
Z raportu wynika także, że w dalszym ciągu dużą przeszkodą w korzystaniu z zasobów sieci dla starszych Polaków ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego. "W rozmowach z naszymi uczestnikami, zaskoczyła mnie jedna rzecz. Otóż wielu uczestników ma komputer od dawna, ale jest on przeznaczony dla młodszych domowników albo górę bierze zwykła obawa przed nieznanym - wyjaśnia Grzyb-Hejduk. - Kiedy jednak przełamie się tę barierę, surfowanie w internecie sprawia przyjemność i można z niego czerpać konkretną wiedzę. Najtrudniejsze są początki".
"Jeśli ktoś rozpocznie naukę w wybranych szkoleniach Akademii PARP, to bez problemu je ukończy. Właśnie dzięki potrzebie zaspokojenia ciekawości i chęci zdobycia dodatkowych umiejętności" - dodaje specjalistka.
A kto wśród internautów korzysta z e-learningu? "Nie ma oczywiście jednorodnego profilu uczestnika szkoleń e-learningowych - mówi Grzyb-Hejduk. - Internet jest na tyle pojemny, że obecnie każdy znajdzie w nim coś dla siebie."
Przyznaje, że w Akademii PARP dominują jednak kobiety. "Z danych wynika, że zarejestrowani na portalu www.akademiaparp.gov.pl, to w 53 proc. panie, a w 47 proc. panowie. Co więcej, panie są zdecydowanie pilniejsze w nauce, częściej i szybciej kończą rozpoczęte szkolenia. Ponadto spośród wszystkich uczestników, aż 55 proc. pracuje w mikroprzedsiębiorstwach. Interesujące jest to, że w Akademii PARP wspólnie uczą się studenci, początkujący biznesmeni, matki na urlopie macierzyńskim, właściciele firm, osoby z tzw. grupy 50+. Krótko mówiąc wszyscy" - dodaje.
Z Internetu codziennie korzysta więc już prawie połowa ankietowanych Polaków. "Nie boimy się, tak jak jeszcze kilka lat temu, zrobić zakupów on-line lub zapisać się na kurs e-learningowy. Według badania Ruder Finn, dziewięciu na dziesięciu internautów surfuje w sieci, aby poszerzyć swoją wiedzę. Miejmy nadzieję, że statystyki z roku na rok będą rosły" - podsumowuje wyniki badań ekspert z Akademii PARP.
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.