Stosowane w leczeniu nowotworów inhibitory HDAC moga poprawić pamięć osób z chorobą Alzheimera - informuje "The Journal of Alzheimer Disease".
Aby zapisać nowe wspomnienia, neurony mózgu muszą wytworzyć odpowiednie białka. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest odczytanie odpoowiednmeigo fragmentu DNA. Aby tego dokonać, komórka nerwowa przyczepia do białkowej "szpulki", na którą nawinieto DNA reaktywną chemicznie grupę acetylową. Dzieki niej niosąca informacje nić DNA może się odwijać jak wełna z kłębka.
W przypadku myszy z Alzheimerem acetylacja jest o połowe słabsza, a pamięć - znacznie gorsza. Podanie leku z grupy inhibitorów HDAC poprawia acetylację i przywraca chorym myszom normalną pamięć. Ponieważ lek jest juz obecny na ryunku, pierwsze próby kliniczne w związku z chorobą Alzheimera powinny się rozpocząć za 3-4 lata. PMW
PAP - Nauka w Polsce
yy/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.