Leki na raka mogą pomóc chorym na Alzheimera

Stosowane w leczeniu nowotworów inhibitory HDAC moga poprawić pamięć osób z chorobą Alzheimera - informuje "The Journal of Alzheimer Disease".

Utrata zdolności do zapamiętywania niedawnych zdarzeń należy do pierwszych objwawów choroby Alzheimera, na którą w roku 2050 może cierpiec aż 120 milionów osób. Naukowcy z Columbia University Medical Center okryli, że od dawna stosowane w leczeniu nowotworów leki zgrupy inhibitorów HDAC( deacetylazy histonowej) mogą korygować wcześniej nie znany defekt, typowy dla mózgów osób z chorobą Alzheimera.

Aby zapisać nowe wspomnienia, neurony mózgu muszą wytworzyć odpowiednie białka. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest odczytanie odpoowiednmeigo fragmentu DNA. Aby tego dokonać, komórka nerwowa przyczepia do białkowej "szpulki", na którą nawinieto DNA reaktywną chemicznie grupę acetylową. Dzieki niej niosąca informacje nić DNA może się odwijać jak wełna z kłębka.

W przypadku myszy z Alzheimerem acetylacja jest o połowe słabsza, a pamięć - znacznie gorsza. Podanie leku z grupy inhibitorów HDAC poprawia acetylację i przywraca chorym myszom normalną pamięć. Ponieważ lek jest juz obecny na ryunku, pierwsze próby kliniczne w związku z chorobą Alzheimera powinny się rozpocząć za 3-4 lata. PMW

PAP - Nauka w Polsce

yy/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psy potrafią wykryć chorobę Parkinsona na długo przed pojawieniem się objawów

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera