<strong>Pierwszej edycji Międzynarodowej Konferencji Młodych Astronomów, która między 6 a 13 września ma odbyć się w Krakowie, będzie towarzyszyło aż dziesięć ogólnodostępnych wydarzeń</strong>. Dzięki otwartym wykładom popularnonaukowym, pokazom nieba czy koncertom muzyki klasycznej obecność blisko 200 naukowców z trzydziestu krajów świata będzie w stolicy Małopolski jeszcze bardziej zauważalna.
Choć sama konferencja ma charakter zamknięty, to jej organizatorzy przygotowali także wydarzenia otwarte dla wszystkich mieszkańców Krakowa i jego okolic oraz turystów odwiedzających miasto.
Między 6 a 13 września odbędą się między innymi dwa wykłady popularnonaukowe. Pierwszy z nich w niedzielę, 6 września wygłosi na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Gołęba 20) dr Stanisław Bajtlik z warszawskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk - astronom będzie mówił o ciemnej materii i ciemnej energii we Wszechświecie, czyli największym nierozwiązanym problemie w fizyce.
Drugi wykład, który odbędzie się w tym samym miejscu, w środę, 9 września będzie dotyczył życia i ewolucji gwiazd. Wygłosi go prof. Stanisław Zoła z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oba spotkania rozpoczną się o godz. 19:00, a poprowadzą je Jan Pomierny (portal Astronomia.pl) i Tomasz Szymański (OA UJ).
Obok wykładów organizatorzy ICYA przygotowali we współpracy z małopolskim komitetem ds. obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 serię otwartych pokazów - od niedzieli, 6 września do piątku, 11 września, od godziny 21:00 na Rynku Głównym będzie można za pośrednictwem kilku specjalnych teleskopów podziwiać najjaśniejsze obiekty nocnego nieba.
Ponadto, dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (którego zjazd obędzie się w Krakowie między 14 a 18 września), w czasie trwania ICYA mają odbyć się dwa koncerty muzyki klasycznej. Więcej informacji na ten temat oraz o pozostałych wydarzeniach towarzyszących Międzynarodowej Konferencji Młodych Astronomów można znaleźć na stronie internetowej spotkania, pod adresem http://www.icya2009.org JPO
PAP - Nauka w Polsce
yy/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.