W W. Brytanii dostępna komputerowa baza danych jeńców i poległych

Internetowy portal ancestry.co.uk opublikował listę ok. 100 tys. brytyjskich jeńców wojennych w niewoli niemieckiej, przetrzymywanych w Niemczech, Austrii i Polsce w latach 1939-1945, a także listę 170 tys. wojskowych różnych stopni, łącznie z danymi, gdzie polegli i jak zginęli.

Na liście udostępnionej z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej znajdują się m.in. nazwiska porucznika Desmonda Llewelyna służącego w Królewskim Pułku Walijskich Fizylierów, którego postać stała się pierwowzorem dla "Q" w filmach o agencie 007, opartych na książkach Iana Fleminga.

Inne postaci to m.in. wielokrotny uciekinier Jock Hamilton-Baillie, który wsławił się próbami ucieczki z różnych obozów, w tym z zamku Colditz w Saksonii (Oflag IVC) w przebraniu kobiecym oraz kuzyn królowej George Lascalles, wówczas siódmy w kolejce do tronu, pojmany przez Niemców w 1944 roku.

W Colditz osadzano jeńców, których złapano przy próbie ucieczki z innych obozów. O ucieczkach z obozu nakręcono film "The Colditz Story" (1955). Z obozu zbiegł m.in. Airey Neave - późniejszy bliski współpracownik Margaret Thatcher, ofiara zamachu terrorystycznego IRA z 1979 roku.

Na obecnym etapie nie jest dostępna elektroniczna lista pilotów RAF-u więzionych w znanym obozie Stalag Luft III w pobliżu Żagania. Na podstawie pisemnych relacji byłych więźniów tego obozu, próbujących ucieczki tunelem, nakręcono dwa głośne filmy "Drewniany koń" (1950) oraz "Wielka ucieczka" (1963).

Nie ma też listy brytyjskich jeńców więzionych w innych państwach okupowanych przez III Rzeszę. Są za to nazwiska kilkuset Australijczyków i Kanadyjczyków służących pod dowództwem brytyjskim.

Podstawą do komputerowej bazy danych były niemieckie listy, które sporządzano zgodnie z wymogami Konwencji Genewskiej z 1929 roku. Dotychczas listy jeńców i poległych były dostępne tylko w narodowym archiwum w Kew pod Londynem, gdzie znajduje się ok. 11 mln różnych dokumentów, w tym sięgających odległych stuleci.

Portal ancestry.co.uk jest pierwszoplanowym, komercyjnym źródłem informacji dla osób poszukujących przodków. Zawiera m.in. wyniki spisów ludności, książki telefoniczne i dane z I wojny światowej. Dotychczas nie było w nim danych z okresu II wojny światowej, z powodu prawnych ograniczeń publikowania danych osobowych ludzi, którzy wciąż mogą żyć. ASW/AZ/AP

PAP - Nauka w Polsce

MOW/ BSZ

mow/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera