W zimnym klimacie zwierzęta zimnokrwiste żyją dłużej

To temperatura otoczenia ma wpływ na długość życia organizmów zimnokrwistych, takich jak ryby, płazy, skorupiaki i jaszczurki. Okazuje się, że zwierzęta te żyją dłużej w zimniejszym klimacie - wynika z badań amerykańskich naukowców. Informuje o nich serwis internetowy "Science Daily".

Adiunkt dr Stephen Munch i doktorant Santiago Salinas ze Stony Brook University\\'s School of Marine and Atmospheric Sciences odkryli, że dla różnych rodzajów gatunków, których temperatura ciała zmienia się wraz z temperaturą otoczenia, to właśnie otaczająca temperatura jest czynnikiem dominującym i kontrolującym zmiany w okresach życia poszczególnych gatunków.

Swoje badania naukowcy opisali w "Proceedings of the National Academy of Science".

"Zaintrygował nas fakt, że maksymalny okres życia małży perłowych w Hiszpanii wynosi 29 lat, podczas gdy w Rosji przedstawiciele tego samego gatunku dożywają blisko 200 lat. Zastanawialiśmy się, jak stosunkowo niewielkie różnice w szerokościach geograficznych (Hiszpania 43 stopnie N, Rosja 66 stopni N) mogą mieć tak znaczący wpływ na długość życia" - powiedział dr Munch.

Munch i Salinas obserwowali długość życia - w laboratorium i na polach doświadczalnych - ponad 90 gatunków: lądowych, słodkowodnych oraz morskich. Badali organizmy o różnej przeciętnej długości życia - począwszy od widłonogów, które przeciętnie żyją 11,6 dnia, po małże perłowe jak skójka perłorodna (Margaritifera margaritifera), której żyje średnio około 74 lata - informuje "Science Daily".

Naukowcy odkryli, że istnieje związek między temperaturą otoczenia, a długością życia zwierząt - im zimniejsze środowisko, tym dłużej żyje zimnokrwisty organizm. Cieplejsze środowisko oznacza zaś krótsze życie zwierząt zimnokrwistych. KRF

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szympansy stosują prostą medycynę

  • Fot. Adobe Stock

    Siedzący tryb życia sprzyja chorobie Alzheimera

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera