Historia i kultura

Biblioteka Narodowa udostępnia kolekcję prasy polskiej z 1939 r. w internecie

http://www.polona.pl/
http://www.polona.pl/

<strong>Kolekcja &quot;Wrzesień 1939&quot;, która zawiera cyfrowe kopie oraz skany polskiej prasy, odezw, druków ulotnych i innych dokumentów ukazujących się od końca sierpnia do początków października 1939 r. na ziemiach II Rzeczpospolitej, jest dostępna na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona (<a href="http://www.polona.pl/">www.polona.pl</a>).</strong> Biblioteka Narodowa udostępniła kolekcję z okazji przypadającej 1 września 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Aktualnie obejmuje ona 352 dokumenty, m.in. kopie wydań takich polskich czasopism, jak "ABC Nowiny Codzienne", "Chwila", "Czas", "Express Poranny", "Ilustrowany Express Wieczorny", "Dziennik Polski", "Dziennik Powszechny", "Kurier Poranny", "Echo", "Polska Zbrojna" oraz różne dzienniki regionalne, w tym wychodzące do dziś "Gazeta Jarocińska" czy "Gazeta Krakowska".

Internauci mogą się też zaznajomić z treścią Dekretu Fuehrera i Kanclerza Rzeszy do okupowanych obszarów polskich, z dnia 12 października 1939 r., z Proklamacja Generalnego Gubernatora Hansa Franka czy rozporządzeniem z 24 listopada 1939 r., dotyczącym uznania mowy niemieckiej za urzędową na terenie Krakowa.

Według twórców kolekcji "Wrzesień 1939", prezentowane w niej gazety i druki "staną się z pewnością doskonałym uzupełnieniem wiedzy nie tylko dla historyków, ale także dla wszystkich zainteresowanych wydarzeniami sprzed 70. lat".

Dokumenty te "stanowią niezwykłe źródło poznania sytuacji i nastrojów, jakie panowały w czasie zmagań Polski o suwerenność w czasie wojny obronnej 1939 r." - podkreślili autorzy kolekcji. "W wielu przypadkach prasa i druki ulotne stanowiły wtedy bowiem jedno z nielicznych, a często i jedyne, źródło informacji przede wszystkim dla ludności cywilnej" - zaznaczyli.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

hes/mow/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    55 lat temu zmarł Władysław Anders, legendarny dowódca II Korpusu Polskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera