
<strong>Kolekcja "Wrzesień 1939", która zawiera cyfrowe kopie oraz skany polskiej prasy, odezw, druków ulotnych i innych dokumentów ukazujących się od końca sierpnia do początków października 1939 r. na ziemiach II Rzeczpospolitej, jest dostępna na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona (<a href="http://www.polona.pl/">www.polona.pl</a>).</strong> Biblioteka Narodowa udostępniła kolekcję z okazji przypadającej 1 września 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Internauci mogą się też zaznajomić z treścią Dekretu Fuehrera i Kanclerza Rzeszy do okupowanych obszarów polskich, z dnia 12 października 1939 r., z Proklamacja Generalnego Gubernatora Hansa Franka czy rozporządzeniem z 24 listopada 1939 r., dotyczącym uznania mowy niemieckiej za urzędową na terenie Krakowa.
Według twórców kolekcji "Wrzesień 1939", prezentowane w niej gazety i druki "staną się z pewnością doskonałym uzupełnieniem wiedzy nie tylko dla historyków, ale także dla wszystkich zainteresowanych wydarzeniami sprzed 70. lat".
Dokumenty te "stanowią niezwykłe źródło poznania sytuacji i nastrojów, jakie panowały w czasie zmagań Polski o suwerenność w czasie wojny obronnej 1939 r." - podkreślili autorzy kolekcji. "W wielu przypadkach prasa i druki ulotne stanowiły wtedy bowiem jedno z nielicznych, a często i jedyne, źródło informacji przede wszystkim dla ludności cywilnej" - zaznaczyli.
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga
hes/mow/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.