Komora ciśnieniowa, w której zwykle leczy się nurków z chorobą dekompresyjną, może znaleźć zastosowanie u pacjentów po radioterapii - informuje serwis "BBC News".
Badania kliniczne z udziałem 75 pacjentów prowadzi zespół, kierowany przez prof. Johna Yarnolda we współpracy ze specjalistycznymi ośrodkami, wyposażonymi w komory tlenowe - w Plymouth, Londynie, Chichester, Great Yarmouth, Hull i Cardiff.
W atmosferze czystego tlenu, pod wysokim ciśnieniem leczy się - oprócz choroby dekompresyjnej- także zatrucie tlenkiem węgla, zatrucia dymem, rany występujące u cukrzyków, stany po wykrwawieniu, oparzenia, a nawet stwardnienie rozsiane. W takich warunkach można również szybciej leczyć kontuzje sportowców. PMW
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.