Już niewielka nietolerancja glukozy podczas ciąży może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym dla kobiet. Jak wykazali naukowcy z Kanady nawet łagodna cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca w przyszłości. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "Canadian Medical Association Journal".
Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto analizowali dane medyczne 435 696 kobiet, które urodziły dzieci w latach 1994-1998. Panie, które jeszcze przed zajściem w ciążę miały zdiagnozowaną cukrzycę, wykluczono z badania.
Badanie przesiewowe, które ma potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę ciążową, wykonuje się pod koniec drugiego trymestru ciąży, jest to tzw. test obciążenia glukozą (z ang. OGCT). Jeżeli test wykaże nietolerancję glukozy, wykonuje się kolejny test diagnostyczny.
"Kobiety, które mają nieprawidłowy wynik testu OGCT, ale - jak się potem okazuje - nie mają cukrzycy ciążowej, są obciążone podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu de reszty populacji. Jednak ich ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia jest niższe niż u pań, u których stwierdzono cukrzycę ciążową" - tłumaczy Dr. Baiju Shah, jeden z autorów pracy. KDO
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.