Historia i kultura

43. Dymarki Świętokrzyskie

<strong>Wytop żelaza w ziemnych piecach zwanych dymarkami - metodą sprzed dwóch tysięcy lat - będzie główną atrakcją 43. Dymarek Świętokrzyskich. Festyn archeologiczny odbędzie się w sobotę i w niedzielę w Nowej Słupi (Świętokrzyskie)</strong>. Impreza odbywa się od 1967 roku w miejscowości położonej u podnóża Łysej Góry. Oprócz pełnej rekonstrukcji dawnego cyklu produkcji żelaza, podczas festynu zostaną pokazane także starożytne warsztaty, m.in. kowalski, złotniczy, brązowniczy, tkacki, garncarski i snycerski.

Zaplanowano pokazy plecionkarstwa, obróbki drewna i kamieni oraz wyrobu dziegciu. Zostanie zrekonstruowane gospodarstwo germańskie; w mennicy będą wybijane rzymskie denary i celtyckie monety.

Wokół piecowiska będzie można obejrzeć inscenizacje: targu niewolników, wiecu barbarzyńców, bitwy barbarzyńców z Rzymianami i pogrzebu germańskiego wojownika. Zostanie zaprezentowane celtyckie, germańskie i rzymskie uzbrojenie oraz stroje.

Scenariusz imprezy przygotowało Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego z Kielc. Jak powiedział PAP Andrzej Przychodni ze Stowarzyszenia, w pokazach będą uczestniczyli studenci i absolwenci archeologii m.in. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pokazy walk gladiatorskich zaprezentuje grupa "Familia Gladiatoria Taurus" z Czech. Goście z Thisted Museum w Danii wezmą udział w pokazach hutniczych.

Inscenizacjom będą towarzyszyły występy regionalnych artystów - m.in. zespołów ludowych i kabaretów. Sobotni wieczór uświetni koncert zespołu grającego muzykę celtycką Carrantuohill oraz grupa tańca irlandzkiego Reelandia. Dwudniową imprezę zakończy niedzielny koncert Dżemu.

Organizatorem imprezy jest Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Słupi.

Dymarki Świętokrzyskie są organizowane w miejscu, gdzie archeolodzy odkryli starożytne stanowiska hutnicze. W ciągu półtora roku w Nowej Słupi ma powstać Centrum Kulturowo-Archeologiczne z amfiteatrem, starożytną osadą, obozem rzymskim, powiększonym piecowiskiem i ścieżkami edukacyjnymi. Zgodnie z planami, centrum będzie przyjmować turystów przez kilka miesięcy w roku, możliwe że nawet przez cały rok. Gminny projekt będzie realizowany z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej. BAN

PAP - Nauka w Polsce

tot/jbr/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera