Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego prowadzą badania nad rozwojem korzenia bocznego u rzodkiewnika pospolitego

Rzodkiewnik pospolity. Źródło: Wikipedia
Rzodkiewnik pospolity. Źródło: Wikipedia

<strong>Szczegółowa analiza rozwoju korzeni bocznych u rzodkiewnika pospolitego – zarówno formy dziko rosnącej, jak i zmienionych genetycznie oraz opracowanie modelu wzrostu i podziałów komórek dla wierzchołka korzenia bocznego tej rośliny – są celem projektu badawczego, prowadzonego przez pracowników Zakładu Biofizyki i Morfogenezy Roślin oraz Zakładu Biologii Komórki Uniwersytetu Śląskiego. Wyniki badań dostarczą informacji o wciąż słabo poznanym procesie formowania korzenia bocznego</strong>. Projektem kieruje dr Joanna Szymanowska-Pułka. W zespole naukowym pracują także dr Izabela Potocka,  dr hab. Jerzy Nakielski i mgr Jerzy Karczewski.

Projekt badawczy „Inicjowanie i rozwój wierzchołka korzenia bocznego u dzikiego typu Arabidopsis thaliana i u modyfikowanych genetycznie form - badania eksperymentalne i modelowanie komputerowe” jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jako obiekt badań wybrano rzodkiewnika pospolitego - Arabidopsis thaliana.. To, jak wyjaśnia dr Joanna Szymanowska-Pułka, roślina niewielkich rozmiarów i łatwa w hodowli, która obecnie pełni rolę rośliny modelowej w badaniach laboratoryjnych. „Jej wierzchołek korzenia ma małą liczbę komórek, dzięki czemu znakomicie nadaje się zarówno do eksperymentów, jak i do modelowania komputerowego” – mówi badaczka.

„System korzeniowy pełni wiele funkcji w roślinie: utrzymuje ją w podłożu, dostarcza wodę i składniki odżywcze, a przez jego tkanki transportowane są hormony wzrostowe, które korzeń wymienia z pędem – opowiada dr Szymanowska-Pułka. - Docelowym obiektem zainteresowań są rośliny użytkowe (kukurydza – Zea mais, rzodkiewka – Raphanus sativus, zboża), ale rzodkiewnik pospolity, który okazał się rośliną modelową w biologii, jest powszechnie stosowany jako materiał badawczy w wielu jej dziedzinach: w genetyce, fizjologii, morfogenezie, w tym także do badań rozwoju korzenia.”

Naukowcy prowadzą swoje badania przy użyciu metod biologii molekularnej. Dzięki temu możliwa jest obserwacja ekspresji genów - odczytu informacji genetycznej zawartej w genach, które regulują funkcje korzenia poprzez ich łączenie z genami reporterowymi kodującymi, na przykład białkiem GFP, Green Fluorescent Protein – zielonym białkiem fluoryzującym, które dołączone do innych białek umożliwia ich obserwację, umiejscowienie, przemieszczanie i działanie.

„Podczas badania wzrostu korzeni bocznych możliwe jest śledzenie wszystkich etapów rozwoju nowego organu od momentu jego inicjowania, poprzez pierwsze podziały komórek tkanki miękiszowej korzenia macierzystego do osiągnięcia formy dojrzałej. Proces ten, w przeciwieństwie do rozwoju innych organów roślinnych, jest stosunkowo łatwy do obserwacji. Zastosowanie w badaniach form transgenicznych (zmienionych genetycznie – PAP) tej rośliny może poszerzyć aktualną wiedzę o przebiegu tego procesu” – wyjaśnia badaczka.

Badania będą przebiegać w dwóch etapach: eksperymentalnym i modelowym. „Celem części eksperymentalnej badań jest szczegółowa analiza rozwoju korzeni bocznych u dzikiego typu i wybranych linii transgenicznych Arabidopsis. Materiał empiryczny otrzymany w tym etapie badań stanie się podstawą dla badań modelowych” – opowiada dr Szymanowska-Pułka.

Część modelowa badań ma na celu opracowanie modelu wzrostu i podziałów komórek dla wierzchołka korzenia bocznego Arabidopsis. Zastosowanie modelu w badaniach pozwoli na pokazanie kolejnych etapów rozwoju wierzchołka korzenia bocznego z uwzględnieniem zmian, jakie zachodzą w jego wielkości, kształcie i organizacji komórkowej. Jak mówi badaczka, w celu weryfikacji modelu, jego wynik zostanie porównany z rzeczywistymi układami komórek pochodzącymi z eksperymentu.

„Uzyskane wyniki mogą dostarczyć nowych informacji o rozwoju korzeni bocznych u rzodkiewnika, a model może stać się cennym narzędziem w badaniach porównawczych i rozwojowych korzeni” – wyjaśnia kierownik projektu.
Badania będą prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technik biologii molekularnej oraz mikroskopii optycznej (kontrastowo-fazowa, fluorescencyjna, konfokalna).

Projekt zakończy się w roku 2011.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu można znaleźć na stronie internetowej: http://www.us.edu.pl/projekt-badawczy-zakladu-biofizyki-i-morfogenezy-roslin

PAP – Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera