Japonia i USA budują nowe silniki - jonowe

Japoński koncern elektrotechniczny NEC i amerykańska firma Aerojet przystępują do konstruowania silników jonowych dla niewielkich satelitów.

Obecnie partnerzy finalizują uzgadnianie szczegółów realizacji wspólnego projektu. Na razie firmy osiągnęły porozumienie o wzajemnych dostawach określonych części silnika, przeznaczonego do rozpędzania aparatów kosmicznych. Montaż silników jonowych odbywać się będzie zarówno w Japonii, jak i w USA. Początkowo silniki dostarczane będą na rynek amerykański, a następnie na japoński. Planuje się rozpoczęcie ich sprzedaży w styczniu 2010 roku.

Zbudowany wcześniej przez koncern NEC we współpracy z Japońską Agencją Aerokosmiczną mikrofalowy silnik jonowy pracuje od ponad dwóch lat w japońskiej sondzie kosmicznej "Hayabusa", który pomyślnie wykonała swoją misję na odległej asteroidzie Itokawa i obecnie wraca na Ziemię. Z uwzględnieniem tych doświadczeń Aerojet zamierza stworzyć swój wariant mikrofalowego silnika jonowego do zastosowania na zwykłych satelitach.

Zasada pracy silnika jonowego polega na jonizacji gazu i jego rozpędzaniu polem elektrostatycznym. Umożliwia to aparatowi kosmicznemu osiąganie dużych prędkości, niedostępnych dla innych rodzajów silników. YY

PAP - Nauka w Polsce

tot/gma/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wczesne galaktyki mogą wnosić wkład do promieniowania tła

  • Adobe Stock

    Szczepionka przeciwko półpaścowi może zapobiegać problemom z sercem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera