Mężczyźni cierpiący na dusznicę bolesną są w znacznie większym stopniu, niż kobiety, narażeni na zawał i śmierć z powodu chorób serca - informuje "British Medical Journal".
Dusznica bolesna, nazywana też dławicą piersiową (angina pectoris), jest postacią choroby niedokrwiennej serca. Objawia się bólami w klatce piersiowej będącymi wynikiem ograniczonego przepływu krwi przez naczynia wieńcowe seca.
Zespół naukowców z Irlandii przez pięć lat obserwował 1785 pacjentów, u których w latach 1998 - 2001 zdiagnozowano dusznicę bolesną. Jak się okazało, w grupie podwyższonego ryzyka zawału i zgonu z powodu chorób serca znaleźli się mężczyźni, osoby starsze, osoby otyłe i palacze.
Zaobserwowano również, że mężczyźni częściej niż kobiety mieli wszczepiane by-passy i przechodzili angioplastykę, czyli zabieg poszerzający zamknięte naczynia krwionośne i udrażniający zwężone tętnice wieńcowe.
Choć przyczyny większego zagrożenia zawałem w przypadku mężczyzn nie są jeszcze jasne, niektórzy eksperci sugerują, że udają się oni do lekarza później niż kobiety, gdy choroba jest już zaawansowana i rzadziej stosują się do zaleceń. Kobiety natomiast są w pewnym stopniu chronione przez hormony płciowe, estrogeny.
"Osoby, u których stwierdzono dusznicę bolesną nie powinny panikować. Nie musi się to skończyć zawałem. Należy jednak poważnie potraktować wskazówki lekarza, zarówno te dotyczące przyjmowania leków, jak i te dotyczące zmiany stylu życia" - mówi autor badań dr Brian Buckley. KOC
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.