Małe łożysko to sygnał ostrzegawczy

Pomiar wielkości łożyska podczas ciąży może służyć za wczesny sygnał ostrzegający przed zagrożeniem życia dziecka - informuje "American Journal of Perinatology".

Łożysko zaopatruje rozwijający się płód w tlen i substancje odżywcze, toteż od jego stanu zależy życie dziecka. Choć wiele zdrowych dzieci przychodzi na świat z łożyskiem mniejszym niż przeciętne, a wiele chorych - z dużymi łożyskami, statystycznie rzecz biorąc bardzo małe wymiary łożyska mają związek z obumieraniem płodu.

Zespół Harveya Klimana z Yale University opracował równanie, pozwalające obliczyć objętość łożyska z dużą dokładnością. Wzór uwzględnia uzyskane dzięki badaniu USG wymiary - szerokość, wysokość i grubość, dając w rezultacie wskaźnik objętości (EPV) z dokładnością sięgającą 89 procent. Metoda sprawdza się najlepiej w drugim trymetrze ciąży i na początku trzeciego. Jej twórcy mają nadzieję, że stanie się rutynowym badaniem przeprowadzanym u ciężarnych kobiet. Wcześnie wykrywając małe łożyska można będzie otoczyć zagrożone ciąże ściślejszą opieką. PMW

PAP - Nauka w Polsce

yy/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy o nagłówkach w internecie: kiedyś zwięzłość, teraz klikalność

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera