Kwas adypinowy, substrat używany przy produkcji nylonu, można otrzymać w wyniku katalitycznego procesu, w którym wykorzystywany jest odpowiedni enzym zamknięty w otworach specjalnej nanogąbki. Proces ten ogranicza ilość wydzielanych do atmosfery toksycznych związków chemicznych oraz pozwala na całkowite wyeliminowanie stosowania rakotwórczego benzenu podczas syntezy nylonu, informuje "Dalton Transactions".
Tradycyjna synteza kwasu adypinowego (substratu niezbędnego przy produkcji włókien nylonowych) wymaga użycia rakotwórczego benzenu oraz kwasu azotowego, co przyczynia się między innymi do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Chcąc uniknąć konieczności stosowania podczas syntezy nylonu niebezpiecznych związków chemicznych, naukowcy z University of Torino (Włochy) oraz Imperial College London (Wielka Brytania) opracowali ekologiczną, opartą na enzymatycznej reakcji, metodę syntezy chemicznego prekursora nylonu (kwasu mukonowego, który można łatwo przekształcić do kwasu adypinowego używanego przy tworzeniu nylonu).
W tym celu użyto enzymu - 1,2-dioksygenazy katecholowej (ang. Catechol 1,2-dioxygenase) - którą pozyskano z Acinetobacter radioresistens S13. Enzym ten osadzono w specjalnej porowatej gąbce, o otworach mających nanometryczną średnicę, dzięki czemu enzym był zdecydowanie bardziej wytrzymały chemicznie oraz mechanicznie unieruchomiony (co jest ważne dla procesów biotechnologicznych, które mają być prowadzone w skali przemysłowej). Nanogąbka została zsyntetyzowana z cyklodekstryn, czyli węglowodanów z grupy dekstryn.
By przetestować układ, naukowcy zbudowali mały laboratoryjny reaktor zawierający w swym wnętrzu nanoporowatą gąbkę z enzymem, który przez ponad 70 dni nieustannie wytwarzał kwas mukonowy, z którego można produkować kwas adypinowy, niezbędny przy produkcji nylonu.
Obecnie naukowcy pracują nad modyfikacją układu tak, by możliwa była ciągła - w trybie przepływowym - biosynteza prekursora nylonu, dzięki czemu możliwe będzie łatwe przejście ze skali laboratoryjnej na skalę przemysłową. KLG
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.