Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
09.08.2009 aktualizacja 09.08.2009

Wysoki cholesterol zwiększa ryzyko demencji

Wysoki poziom cholesterolu po 40 roku życia znacznie zwiększa ryzyko demencji w wieku 60 - 80 lat - wynika z badań amerykańskich i fińskich naukowców, o których informuje pismo "Dementia & Geriatric Cognitive Disorders".

Naukowcy z Kaiser Permanente Division of Research w Oakland i Uniwersytetu w Kuopio przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę i najdłuższe dotychczasowe badania, które wykazały, że nawet niewielkie przekroczenie normy poziomu cholesterolu w wieku średnim jest związane z większym prawdopodobieństwem późniejszego rozwoju choroby Alzheimera i otępienia naczyniowego.

Badania trwały 40 lat i brały w nich udział 9844 osoby. Stężenie cholesterolu mierzono w latach 1964 - 1973, gdy badani byli w wieku 40 - 45 lat. Pod koniec obserwacji chorobę Alzheimera lub demencję zdiagnozowano u prawie 598 osób.

Za normę przyjmuje się zawartość cholesterolu we krwi nie przekraczającą 200 mg/dl. Okazuje się, że ryzyko choroby Alzheimera wzrasta nawet o 66 proc., jeżeli stężenie cholesterolu jest wyższe niż 240 mg/dl.

Gdy poziom cholesterolu waha się pomiędzy 200 - 239 mg/dl, ryzyko otępienia naczyniowego rośnie o 52 proc. Otępienie naczyniowe jest drugą po chorobie Alzheimera najczęstszą formą demencji. Powstaje najczęściej wskutek chorób naczyniowych i udarów.

"Nawet umiarkowane przekroczenie normy stężenia cholesterolu we krwi czterdziestolatka wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia w późniejszym wieku choroby Alzheimera lub otępienia naczyniowego" - mówi dr Rachel Whitmer, autorka badań.

"Jest to niepokojące odkrycie, zważywszy na to, że około 100 milionów Amerykanów ma podwyższony lub wysoki poziom cholesterolu. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że czynniki, które mają pozytywny wpływ na nasze serce mają również pozytywny wpływ na nasz umysł" - wyjaśnia dr Whitmer dodając, że wysokie stężenie cholesterolu we krwi może być uznawane za jeden z wczesnych czynników ryzyka demencji, dlatego niezwykle ważna jest jego systematyczna kontrola oraz zdrowy tryb życia.

Badania te są częścią większego programu prowadzonego przez naukowców z Kaiser Permanente Division of Research, który ma na celu wykrycie zarówno czynników ryzyka demencji, jak i czynników, które mogą pomóc się przed nią uchronić. KOC PAP - Nauka w Polsce bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023