Trzecie zęby dla myszy

Udało się wyhodować "zastępcze" zęby u myszy, które straciły wcześniej rosnące w tym samym miejscu zęby mleczne i stałe - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Zespół Etsuko Ikedy z uniwersytetu w Tokio przygotował "zarodki", zawierające odpowiednie komórki i instrukcje rozwoju zębów. Po wszepieniu ich do szczęk myszy, z zarodków wyrosły nowe, w pełni funkcjonalne zęby, o twardości podobnej do zwykłych. Są nawet unerwione (czyli mogą boleć). Aby śledzić ekspresję genów podczas tworzenia się zębów,zastosowano gen kodujący fluorescencyjne białko. Świecenie zębów świadczy,że uaktywniły się te same geny, które biorą udział w tworzeniu się zębów podczas normalnego rozwoju zwierząt

Zdaniem naukowców podobną technikę można by wykorzystać przy hodowaniu całych nowych narządów z komórek. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera