Półcieniowe zaćmienie Księżyca w nocy z środy na czwartek

<strong>W nocy z 5 na 6 sierpnia obserwatorzy w: Europie, Afryce, Ameryce Południowej, na Antarktydzie i na Oceanie Atlantyckim będą mogli obejrzeć półcieniowe zaćmienie Księżyca - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie</strong>. Gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii, nasza planeta rzuca za sobą cień na tyle duży, że jest on w stanie objąć Srebrny Glob. &quot;W takiej sytuacji blask naszego naturalnego satelity gaśnie, nie ma on bowiem własnego źródła światła, lecz tylko odbija światło słoneczne. Mamy wtedy do czynienia z zaćmieniem Księżyca&quot; - wyjaśnia Olech.

Zanim jednak Księżyc całkowicie się schowa w cieniu Ziemi, musi przejść przez obszar półcienia. To etap, w którym do powierzchni naszego naturalnego satelity dociera już tylko część promieniowania wysłanego ze Słońca, a część jest blokowana przez Ziemię. "Obserwator znajdujący się na Księżycu widziałby wówczas częściowe zaćmienie Słońca" - mówi naukowiec.

Przyznaje przy tym, że zaćmienie półcieniowe jest zjawiskiem mało efektownym, bo objawia się tylko osłabieniem blasku tarczy Księżyca, a nie jej prawie całkowitym zniknięciem.

"W nocy z 5 na 6 sierpnia dojdzie właśnie do zaćmienia półcieniowego, w dodatku częściowego. Początek +spektaklu+ przypadnie na godzinę 1.01 naszego czasu, maksimum zaćmienia na godz. 2.39, a jego koniec na godz. 4.17" - informuje dr hab. Arkadiusz Olech.

Zjawisko będzie widoczne w Polsce przy zachodzie Księżyca. W momencie jego rozpoczęcia Srebrny Glob będzie znajdował się około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Jego wysokość zmniejszy się do 15 stopni w maksimum zaćmienia i następnie do niespełna 10 stopni na samym końcu zjawiska. AOL

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizja artystyczna jak powszechne są układy planetarne wokół gwiazd Drogi Mlecznej. Credit: ESO/M. Kornmesser

    Naukowcy: zimne superziemie powszechne w Drodze Mlecznej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera