<p><strong>Światowe dane epidemiologiczne wykazują, że 2-3 na 1000 dzieci rocznie rodzi się z głęboką wadą słuchu, a u kolejnych można podejrzewać wystąpienie uszkodzenia średniego stopnia lub jednostronny niedosłuch. Z badań Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wynika, że w Polsce ok. 600 dzieci rocznie rodzi się z wadą </strong>– przypomina Joanna Rodzewicz z Agencji Headlines Porter Novelli. - Wszystkie te dzieci wymagają specjalistycznej rehabilitacji, by w przyszłości móc funkcjonować w społeczeństwie na równi ze słyszącymi rówieśnikami. </p>
W 2006 roku Fundacja Orange (wtedy Fundacja Grupy TP) zainicjowała program pod nazwą „Dźwięki Marzeń”, który oferuje kompleksową, wieloetapową pomoc dzieciom niesłyszącym z rodzin w utrudnionej sytuacji społecznej bądź ekonomicznej. To program obejmujący opieką dzieci z wadą słuchu w wieku 0–3 lat, czyli w tzw. złotym okresie rozwoju mowy, a także w przypadku sprzężonej niepełnosprawności dzieci do 6 roku życia, wtedy kiedy szansa na rehabilitację słuchu i mowy jest największa.
Zadaniem programu jest przede wszystkim wyposażenie najmłodszych dzieci w aparaty słuchowe od momentu stwierdzenia u nich wady słuchu oraz zapewnienie im wczesnej rehabilitacji, a także podnoszenie świadomości społecznej na temat potrzeb rozwojowych i znaczenia wczesnej terapii u małych dzieci.
Co roku Fundacja Orange organizuje w ramach programu „Dźwięki Marzeń” turnusy rehabilitacyjno - terapeutyczne dla dzieci z wadą słuchu i ich opiekunów. W tegorocznych turnusach, które odbywają się od 21 czerwca do 29 sierpnia, bierze udział 193 dzieci z rodzin w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Z Programu „Dźwięki Marzeń” korzysta ponad 1000 osób rocznie: dzieci, rodziców i specjalistów. Program objęty jest honorowym patronatem ministra zdrowia. Wspiera go Rada Naukowa złożona z wybitnych autorytetów w dziedzinie problemu wady słuchu, której przewodniczy prof. Witold Szyfter z Kliniki Katedry Otolaryngologii Akademii Medycznej w Poznaniu. Konsultacji merytorycznej udziela również Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Dotychczasowe efekty programu to m.in.: utworzenie 18 Banków Aparatów Słuchowych w całej Polsce i przekazanie zakupionych przez fundację 540 aparatów słuchowych dla małych dzieci z wadą słuchu, zakup specjalistycznych aparatów Baha dla 17 dzieci z mikrocją bądź atrezją przewodu słuchowego, bezpłatna rehabilitacja domowa 588 dzieci w całej Polsce, wydanie pierwszego poradnika dla rodziców dzieci z wadą słuchu, stanowiącego kompendium wiedzy na temat diagnozy audiologicznej, dopasowania aparatów słuchowych oraz rehabilitacji z przykładami ćwiczeń do pracy z dzieckiem w domu, zorganizowanie I Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt.: ”Interdyscyplinarna rehabilitacja dzieci z wadą słuchu w wieku od 0 do 3 lat”, w której uczestniczyło ok. 450 specjalistów, zoorganizowanie 18 turnusów terapeutycznych z udziałem ponad 450 dzieci i ich rodzin oraz terapeutów, ze specjalnie opracowanym programem rehabilitacji dzieci oraz wsparcia dla rodziców,
Szczegóły dotyczące Programu „Dźwięki Marzeń” można znaleźć na stronie internetowej www.dzwiekimarzen.pl. Dostępne są tam m.in. adresy placówek w całej Polsce, współpracujących przy koordynacji programu, wskazówki dla rodziców, jak skorzystać z pomocy oraz informacje dla rehabilitantów zainteresowanych udziałem w przedsięwzięciu. BSZ
PAP – Nauka w Polsce
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.