W późnym paleozoiku, 260 mln lat temu, praprzodek ssaków schronił się na drzewa, gdzie znalazł schronienie przed drapieżnikami - piszą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
Suminia wyposażona była w wydłużone palce, przeciwstawny kciuk i chwytny ogon. Cechy te ułatwiały jej wspinanie się po drzewach.
Zdaniem naukowców, wejście na drzewa dało kręgowcom po raz pierwszy w ich dziejach dostęp do nowych źródeł pożywienia.
Rekonstrukcja trybu życia suminii była możliwa dzięki kilku świetnie zachowanym czaszkom i szkieletom. Zostały one znalezione w dużym bloku piaskowca nad rzeką Wiatką w Rosji.
Naukowców zaskoczyło, że kręgowce tak szybko w swej ewolucji weszły na drzewa. "To była zupełnie nowa nisza ewolucyjna dla kręgowców" - zaznacza Froebisch. KRX
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.