
<strong>Trzeci przypadek martwego morświna odnotowano nad polskim morzem. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Na całym obszarze Morza Bałtyckiego szacowano ich ilość na około 600 osobników. Dziś jest ich zaledwie 100</strong>. Sposobem na ratowanie morświnów jest używanie przez rybaków pingerów. Pingery, czyli specjalistyczne urządzenia służące do odstraszania morświnów, umieszcza się na sieciach rybackich. W ramach projektu "Ssaki Bałtyckie" planowany jest zakup odstraszaczy akustycznych.
Liczebność morświnów z roku na rok zmniejsza się. Organizacja WWF postanowiła podjąć działania wraz ze Stacją Morską w Helu na rzecz zagrożonych gatunków ssaków bałtyckich, foki szarej i morświna. Powstał kilkuletni projekt "Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce" (w skrócie "Ssaki Bałtyckie"), który ma na celu czynną ochronę ginących gatunków.
"Morświny giną w zatrważającym tempie. Największym zagrożeniem dla nich jest przypadkowy przyłów przez rybaków. Częstą przyczyną śmierci morświna jest pogoń za rybą i wplątanie w sieci, a potem uduszenie. Przez ostatni rok odnotowano trzy przypadki śmierci morświna. Dodatkowymi przyczynami, które wpływają na śmiertelność morświnów jest wzrost transportu morskiego, detonacje na morskich poligonach i rozwój agresywnej turystyki motorowodnej. Ssak ten jest stworzeniem niezwykle podatnym na choroby i pasożyty. Również narażony jest na szkodliwe oddziaływanie toksycznych substancji, które trafiają do Bałtyku" - powiedział PAP Paweł Średziński z WWF Polska.
Morświn to waleń, zębowiec z rodziny morświniowatych. Spokrewniony z delfinami. Występuje w płytkich wodach przybrzeżnych, chłodnych, umiarkowanych do subarktycznych na półkuli północnej (m.in. wody Bałtyku). W Polskiej części Bałtyku w 1994 przebywało do 600 osobników, jednak populacja tego gatunku maleje w zastraszający sposób. Żyje samotnie lub w małych grupach.MC
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.