"Kodeks atlantycki" Leonarda po raz pierwszy na wystawie

"Kodeks atlantycki" Leonarda da Vinci, z rysunkami anatomicznymi, architektonicznymi i inżynieryjnymi, na początku września zostanie po raz pierwszy wystawiony na widok publiczny w Mediolanie.

Zbiór rysunkowych notatek Leonarda - 1750 rysunków na 1119 kartach wielkości 64 na 43 cm - powstał w latach 1489-92. Zebrany w 12 tomach, jest największym zbiorem rękopisów renesansowego mistrza. Nazwany został atlantyckim ze względu na wielkość kart, formatu atlasu. Przechowywany jest w Bibliotece Ambrozjańskiej w Mediolanie.

Kodeks, prezentowany na zmienianych co trzy miesiące zestawach 25 plansz, będzie można oglądać od 10 września. Wystawa zakończy się w 2015 roku - poinformowali na konferencji prasowej organizatorzy tego wydarzenia.

W 2015 roku z okazji wystawy światowej Expo w Mediolanie cykl prezentacji kodeksu zakończy się, według organizatorów, "tytaniczną wystawą poświęconą Leonardowi da Vinci", na której znajdą się dzieła artysty z różnych muzeów europejskich.

Do końca sierpnia br. można już oglądać dwie strony Kodeksu w mediolańskim ratuszu. Rysunki przedstawiają parę kompasów oraz manewry morskie. KLM

PAP - Nauka w Polsce

mc/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera