Diploidalne samce sygnalizują kryzys populacji trzmieli

Populacjom trzmieli grozi wymarcie w związku z coraz częstszymi przypadkami rozmnażania wsobnego, w wyniku którego wylęgają się diploidalne samce, które niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie kolonii i zmniejszają jej szansę na przetrwanie - wykazały badania, o których informuje pismo "BMC Evolutionary Biology".

Samce trzmiela są haploidalne (mają jeden zespół chromosomów), a samice diploidalne (podwójny zespół chromosomów). W przypadku rozmnażania wsobnego, czyli kojarzenia się blisko spokrewnionych osobników, rośnie ryzyko, że z jaj wylęgną się samce diploidalne, które nie będą w stanie spełniać swojej roli.

W warunkach laboratoryjnych naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu w Stirling skojarzyli płodne samice trzmiela z ich braćmi lub samcami, które nie były z nimi spokrewnione. Powstałe kolonie badacze obserwowali w warunkach naturalnych. Okazało się, że szanse na przetrwanie były znacznie mniejsze w przypadku kolonii, w której wylęgło się diploidalne pokolenie samców. Jak twierdzi autorka badań dr Penelope Whitehorn, diploidalne samce są mniej płodne, a ich potomstwo nie jest zdolne do reprodukcji.

"W związku z malejącą liczbą łąk kwiatowych nastąpiła izolacja kolonii trzmieli, a to pociągnęło za sobą mniejsze zróżnicowanie genetyczne w obrębie gatunku. Przez to trzmiele są bardziej podatne na szkodliwe skutki rozmnażania wsobnego" - mówi dr Whitehorn. KOC

PAP - Nauka w Polsce

yy/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/CJ GUNTHER 02.04.2025

    USA/ Administracja Trumpa odbiera Harvardowi 60 mln dolarów

  • Fot. Adobe Stock

    Wykryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera