Choć duża zawartość w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływa na serce, może prowadzić do nieswoistego zapalenia jelit - ostrzegają naukowcy skupieni wokół programu badawczego EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition). O ich badaniach informuje serwis BBC.
Takie wnioski naukowcy wyciagnęli po na analizie dzienniczków żywieniowych prowadzonych przez ponad 200 tys. osób.
Po zbadaniu wpływu takich czynników jak palenie, wiek czy zażywanie aspiryny, okazało się, że to właśnie dieta bogata w kwas linolowy ma największy wpływ na rozwój choroby. Ryzyko było ponad dwukrotnie większe w przypadku badanych, którzy spożywali najwięcej kwasu linolowego niż w przypadku osób, które spożywały najmniejsze jego ilości.
Jak twierdzą naukowcy, średnio konsumujemy około 10 gramów kwasu linolowego dziennie, czyli ekwiwalent około dziewięciu płaskich łyżeczek margaryny lub trzech łyżeczek oleju słonecznikowego. Diety osób, które w badaniach były w największym stopniu narażone na rozwój choroby zawierały ponad trzy razy więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Choć badacze przyznają, że dzienniczki żywieniowe nie zawsze są wiarygodnym źródłem informacji, zależność ta ma swoje biologiczne uzasadnienie. Z kwasu linolowego powstaje w organizmie kwas arachidonowy, który jest składnikiem błon komórkowych jelit. Nadmierne ilości kwasu arachidonowego mogą przekształcić się później w komórki zapalne, które występują u pacjentów z zapaleniem jelita grubego.
Dokładne ustalenie stopnia ryzyka związanego ze spożywaniem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych wymaga jednak dalszych badań.
"To prawda, że diety zachodnie zawierają często nadmierne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwas linolowy może przyczyniać się do rozwoju choroby, ale w równym, jeśli nie większym stopniu wpływają na to takie czynniki jak palenie, bakterie czy stres" - uważa dr Anton Emmanual z organizacji Core, która sponsoruje badania nad chorobami przewodu pokarmowego. KOC
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.