Opracowano technologię elektrolitycznego przetwarzania moczu (również ludzkiego), a dokładniej rozkładu mocznika w procesie, w którym wytwarzany jest m.in.wodór - gaz, który następnie może być użyty, jako paliwo dla pojazdów. To rewolucyjne odkrycie pozwala na stosunkowo tanią produkcję wodoru oraz oczyszczanie Ziemi z tego - biologicznego pochodzenia odpadu - informuje "Chemical Communications".
Podczas prac badawczych nad nowymi paliwami, pochodzącymi z odnawialnych źródeł, naukowcy z Ohio University wpadli na pomysł, by wykorzystać bogaty w wodór mocznik pochodzący z moczu, do produkcji paliwa przyszłości, jakim jakiś czas temu ogłoszono wodór.
Do rozbicia cząsteczki mocznika użyto procesu elektrolizy, czyli dokładnie tego samego, który stosuje się podczas wytwarzania wodoru z wody. Ponieważ mocznik, to jednak nie jest woda, reaktor służący do przeprowadzania procesu elektrolitycznego rozbicia diamidu kwasu węglowego - CO(NH2)2 - wymagał modyfikacji.
Naukowcy użyli niklowej elektrody, na powierzchni której mocznik ulega (selektywnie) utlenieniu z rozkładem na wodór, azot oraz dwutlenek węgla, przy około 4-krotnie niższym potencjale w porównaniu do procesu elektrolizy wody. Wodór wydziela się na katodzie, a pozostałe gazy na anodzie. Dwutlenek węgla reaguje z obecnym w środowisku rekcji wodorotlenkiem potasu, tworząc węglan potasu, nie jest wiec obecny w powstających produktach gazowych, dzięki temu działanie reaktora generującego wodór z moczu nie wpływa wzrost na zawartość dwutlenku węgla w atmosferze.
We wstępnych pracach naukowcy użyli syntetycznego "moczu", jednak pozytywne wyniki badań zachęciły naukowców do użycia ludzkiego moczu. I w tym przypadku udało się wytworzyć cenny wodór.
Według badaczy, to pierwszy tego typu układ, który przekształca biologiczny odpad, jakim jest mocz, w wodór, czyli paliwo przyszłości. Obecnie prowadzone są testy, które mają określić długofalowe zachowanie się opracowanego układu. KLG
PAP- Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.