Szczepionka przeciw wściekliźnie - raz a dobrze

Nowa szczepionka przeciw wściekliźnie zabezpiecza psy przed zachorowaniem już po jednorazowym podaniu - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Wścieklizna, wirusowa choroba która atakuje układ nerwowy zabija co roku około 55 000 osób, przede wszystkim w ubogich krajach Trzeciego Świata. Gdy już pojawią się objawy choroby, prawie zawsze prowadzi do śmierci, jednak można temu zapobiec, podając osobom pogryzionym przez wściekłe zwierzę wiele dawek przeciwciał i szczepionek.

Dotychczasowe próby wyeliminowania wścieklizny w Afryce, Azjii i części Ameryki poprzez szczepienie psów nie dały rezultatu - głównie z powodu braku skutecznych i niedrogich szczepionek.

Teraz zespół Milosza Fabera z Thomas Jefferson University w Filadelfii opracował szczepionkę, której pojedyncza dawka zabezpiecza przed wścieklizną na całe życie. Szczepionka zawiera osłabiony, żywy szczep wirusa. Podczas badań na myszach udało się je zabezpieczyć przed bardzo zjadliwym szczepem wirusa wścieklizny. Co więcej, szczepionka pomagała nawet tym myszom, u których doszło juz do zakażenia wirusem mózgu.

Autorzy badań mają nadzieję, że szczepionka umożliwi pozbycie się wirusa wścieklizny w skali całego świata. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera