W początkach lipca zakończyła się 18-letnia odyseja kosmicznego aparatu Ulisses. Na sygnał z Ziemi niezwykły podróżnik - będą dziełem współpracy amerykańskiej i europejskiej agencji kosmicznych - przestał funkcjonować i całkowicie wyłączył swój nadajnik radiowy.
Aparat został wyniesiony w kosmos 6 października 1990 roku na pokładzie wahadłowca Discovery i stał się pierwszym wysłannikiem Ziemian, który przeleciał nad biegunami Słońca. W momencie wyłączenia radionadajnika Ulisses znajdował się w przybliżeniu w odległości 705 mln kilometrów od naszej gwiazdy.
Początkowo zakładano, że przeznaczona do badania heliosfery sonda pracować będzie 5 lat, jednak zdecydowanie przekroczyła ten okres. Ilość, jakość i zawartość zebranych przez Ulissesa informacji przewyższyła najśmielsze oczekiwania. Aparat zebrał tyle danych, że na ich podstawie napisano przeszło tysiąc naukowych artykułów i dwie ksiązki, zaś badający Słońce uczeni będą mieli nad czym pracować jeszcze przez wiele lat. YY
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.