Światło aktywuje wodorową energię

Oświetlając silnym światłem reaktor, w którym zachodzi katalityczny proces rozpadu cząsteczki kwasu mrówkowego na wodór oraz dwutlenek węgla, można nie tylko aktywować reakcję produkcji wodoru (używanego jako paliwo dla ogniw paliwowych), ale również zwiększyć wydajność tego procesu. Jak donosi "Chemical Communications", kwas mrówkowy ma szansę zdetronizować obecnie używane paliwa płynne.

Każdego roku marnowana jest niewyobrażalnie duża ilość energii słonecznej - około 2 900 000 000 000 000 000 000 000 J - jaka trafia na powierzchnię ziemi. Połowa z tej wartości może być wykorzystana w różnorakich procesach fotochemicznych.

Mając w pamięci kolosalny - niemal całkowicie niewykorzystany - rezerwuar energii słonecznej, naukowcy opracowali napędzany światłem układ katalityczny do produkcji wodoru.

Podczas badań prowadzonych przez niemieckich naukowców z Universit"t Rostock, okazało się, iż katalityczna reakcja przekształcania kwasu mrówkowego w wodór oraz dwutlenek węgla zachodzi znacznie korzystnej, gdy reaktor oświetlony jest światłem słonecznym.

Światło nie tylko aktywuje reakcję produkcji wodoru za pomocą rutenowego katalizatora, ale również zwiększa jej wydajność 100-krotnie!

Według naukowców kwas mrówkowy to bardzo wydajny magazyn wodoru, gdyż w litrze tej substancji zgromadzone jest więcej wodoru niż w litrze czystego wodoru w formie gazu pod ciśnieniem 350 bar.

By zademonstrować możliwości ogniwa paliwowego napędzanego wodorem wytwarzanym z kwasu mrówkowego (katalitycznie - z udziałem światła), naukowcy zbudowali model samochodu, napędzanego wodorem. Co więcej, miniaturowy generator wodoru w połączeniu z równie małym ogniwem paliwowym może służyć do zasilania laptopów i innych przenośnych urządzeń elektronicznych.

Jak uważają naukowcy, kwestią czasu jest upowszechnienie się technologii wodorowej na świecie i wyparcie przez wodór tradycyjnych paliw płynnych. KLG

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera