Poznano genetyczne podłoże zwiększonego ryzyka zachorowania na kamicę nerkową. Pechowy wariant genu odkryli naukowcy z Islandii, a pracę opublikowano na łamach pisma "Nature Genetics".
Kamica nerkowa to choroba układu moczowego, polegająca na powstawaniu piasku lub kamieni nerkowych (złogów) ze skrystalizowanych składników moczu. Niestety jest dość powszechne schorzenie w krajach wysokorozwiniętych i chociaż wiadomo, że może być dziedziczne dotychczas nie określono genetycznego czynnika ryzyka.
Gudmar Thorleifsson wraz z kolegami z Instytutu DeCODE w Rejkiawiku analizował materiał genetyczny od 46 283 osób i odkrył, że kilka powszechnie występujących wariantów genu o nazwie CLDN14 zwiększa ryzyko zachorowania na kamicę nerkową.
Gen CLDN14 koduje klaudynę 14 - białko zaangażowane w regulację ważnych procesów zachodzących w komórkach nerek. Autorzy pracy podkreślają, że niezbędne są dalsze badania mające na celu wyjaśnienie związku tego białka z powstawaniem kamieni nerkowych. KDO
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.