Naukowcy odkryli nowe właściwości gumy guar. Znany od lat materiał modyfikowany cieczą jonową nie tylko doskonale przewodzi prąd elektryczny, ale również daje się formować w cienkie filmy oraz tworzy żel. Tak modyfikowana guma guar wykazuje niezwykłe właściwości, które można użyć przy konstrukcji nowoczesnych termometrów-informuje "Journal of Materials Chemistry".
Naukowcy z japońskiego Kagoshima University opracowali metodę modyfikacji gumy guar, tak by można było tworzyć z niej żel oraz cienką folię. Proces polega na zmieszaniu gumy guar z cieczą jonową - chlorkiem 1-butylo-3-metyloimidazoliowym (ang. 1-butyl-3-methyl-imidazolium chloride) - i podgrzaniu do czasu, aż guma całkowicie się rozpuści w cieczy.
Powstały materiał można odpowiednio modelować przez wyciskanie, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie cienkich folii o doskonałych właściwościach optycznych (wysoka przezroczystość) oraz elektrycznych (materiał przewodzi prąd elektryczny podobnie, jak półprzewodniki).
W zależności od temperatury otoczenia, folia może mięknąć i przekształcać się w żel. Co ciekawe, folia z modyfikowanej gumy guar zmienia się w żel, gdy jej temperatura obniża się i ponownie tężeje (twardnieje) - gdy wzrasta.
Według naukowców, tego typu unikatowe właściwości można wykorzystać m.in. przy tworzeniu nowoczesnych sensorów temperatury (termometrów). KLG
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.