Wyszukane otoczenie rekompensuje muchom małe rozmiary

Dorodny samiec muchy zwanej cuchną nawozową (Scathophaga stercoraria) może przegrać rywalizację o samicę z mniej okazałym rywalem, jeśli ten ostatni zamiast tradycyjnego krowiego łajna woli gnijące jabłkowe wytłoczyny - informuje pismo "Proceedings of The Royal Society B".

Grupa studentów z Syracuse University badała zachowania reprodukcyjne much, które zwykle wybierają do zalotów i składania jaj krowie placki. Typowa samica wybiera okazałego, dużego samca, który potrafił pokonać współzawodników w twardej walce na gnoju. Jednak bardziej wyrafinowane samice, które na romantyczne spotkanie wolały wytłoczyny z jabłek, znajdowały pokrewne dusze wśród mniejszych samców, które wiążą przyszłość swoich dzieci z czymś lepszym od nawozu. Co ciekawe, mniejsze samce lubiące jabłczany kompost nie uciekały się do przemocy wobec rywali.

- To nowy rozdział w badaniach nad tym gatunkiem much - skomentował współautor badań, profesor Scott Pitnick z Syracuse University. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera