Uczelnie i instytucje

Stypendia dla studentów informatyki w PJWSTK

Maturzyści, którzy podejmą studia informatyczne w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych (PJWSTK) będą mogli otrzymać miesięczne stypendium w wysokości 1 tys. złotych. Pieniądze zostaną przyznane w ramach programu "kierunki zamawiane" przygotowywanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - informuje Barbara Nowacka z PJWSTK.

Studenci informatyki, oprócz wysokich stypendiów będą mogli skorzystać z udoskonalonego pod kątem rynku pracy programu nauczania. Zostanie on wzbogacony o dodatkowy moduł specjalistycznego programowania w nowoczesnym i powszechnym języku Java. Umiejętności programowania aplikacji biznesowych są obecnie jedną z kluczowych umiejętności nowoczesnego programisty. Dodatkowo studenci pod koniec studiów wezmą udział w zajęciach z autoprezentacji, pisania CV i aktywnego poszukiwania pracy.

"Szczególnym wsparciem objęte zostaną osoby niewidome i słabo widzące. Również je uczelnia chce zachęcić do podjęcia studiów informatycznych. Zapewni im komfortowe warunki studiowania i sprzęt dostosowany do potrzeb. Coraz więcej osób słabo widzących zainteresowanych jest studiami technicznymi, bo są one szansą na ciekawą pracę" - podkreśla Nowacka.

Wsparcie finansowe otrzyma do 50 proc. studentów pierwszego roku. Stypendia będą wypłacane przez trzy i pół roku, czyli przez cały tok trwania studiów inżynierskich. Co roku otrzymają je osoby z najlepszymi wynikami w nauce.

Kierunki zamawiane to program MNiSW które ma zwiększyć zainteresowanie młodych ludzi kierunkami ścisłymi. Najważniejszym mechanizmem rozwoju polskiej informatyki jest wprowadzenie na rynek pracy absolwentów uczelni wyższych, których wiedza i wykształcenie pozwoli konkurować na europejskim rynku pracy.

Dla młodych osób właśnie bezpośrednie dofinansowanie jest zachętą do podjęcia wymagających studiów technicznych. Resort nauki zakłada, że dzięki stypendiom w ramach kierunków zamawianych Polska gospodarka wzmocni swój potencjał, zaś młodzi ludzie - głównie ci z mniej zamożnych rodzin - będą mieli szansę dobrych studiów, a co za tym idzie dobrze płatnej pracy po ich ukończeniu. EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Opole, 06.05.2025. Zastępca Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości insp. Michał Pudło (L) oraz rektor Politechniki Opolskiej dr hab. inż. Marcin Lorenc (P) podczas podpisania porozumienia o współpracy między zarządem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Politechniką Opolską, 6 bm. w siedzibie Politechniki Opolskiej. PAP/Krzysztof Świderski

    Politechnika Opolska będzie współpracować z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości

  • 07.12.2024 EPA/PONTUS LUNDAHL

    Noblista, który odkrył mikroRNA doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera