
<strong>Działa już Medtube.pl - pierwszy w Polsce internetowy serwis wymiany praktycznych informacji pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin medycyny</strong>. Twórcy platformy mają nadzieję, że dzięki niej lekarze wielu specjalności, studenci medycyny, pielęgniarki i ratownicy medyczni zyskają dostęp do zdjęć, filmów, prezentacji czy opisów ciekawych przypadków medycznych czyli wiedzy, którą trudno jest zdobyć samemu.
Pomysłodawcą serwisu jest dr Michał Wszoła, adiunkt Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który w 2008 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepienia wysp trzustkowych.
"Pomysł powstał w trakcie dyżuru, na którym miał miejsce trudny zabieg, a my mieliśmy tylko opis i kilka zdjęć z atlasu, z jakiego chirurdzy często korzystają. Wtedy pomyśleliśmy, że w takich przypadkach bardzo pomocny byłby swego rodzaju +multimedialny atlas+ właśnie. Czym innym jest opis podobnego przypadku zilustrowany w tradycyjnej książce zazwyczaj jednym zdjęciem, a czym innym - film lub seria zdjęć z podobnej operacji opatrzone stosownym komentarzem innego lekarza" - mówi dr Wszoła.
"Chwilę później pojawiła się myśl, by w dobie popularności portali społecznościowych, tworzonych przez samych użytkowników spróbować udostępnić zawodowcom parającym się medycyną miejsce, w którym wszyscy mogliby zamieszczać swoje materiały. Może być ono szczególnie ważne dla osób z mniejszych ośrodków" - wyjaśnia pomysłodawca serwisu.
Zdjęcia medyczne i filmy publikowane w serwisie są dostępne dla wszystkich użytkowników za darmo. Inne materiały - np. prezentacje czy testy specjalizacyjne - jedynie dla osób zarejestrowanych, co - jak wyjaśniają twórcy - ma służyć budowaniu społeczności profesjonalistów regularnie wymieniających poglądy i doświadczenia za pośrednictwem tej platformy.
Każdy materiał, który będzie opublikowany w serwisie musi spełniać określone wymogi. Zdjęcia, opisy przypadków i prezentacje są oceniane i dopuszczane do publikacji - przez osoby posiadające stopień co najmniej doktora nauk medycznych - pod kątem wartości merytorycznej każdego materiału i zgodności z regulaminem serwisu. Użytkownicy, którzy zgłaszają materiał do publikacji są poinformowani pocztą elektroniczną o akceptacji bądź odrzuceniu danego materiału.
W serwisie medtube.pl obecnie pojawia się kilka materiałów tygodniowo. Jednak jego twórcy liczą, że w niedalekiej przyszłości będzie ich nawet kilkanaście. Zaznaczają przy tym , że najważniejsza jest wartość merytoryczna zgłaszanych materiałów, a nie ich liczba.
"Nazwa +medtube+ świadomie i celowo nawiązuje do nazwy portalu +youtube+. W ten sposób, już na poziomie nazwy, możemy w najbardziej czytelny sposób poinformować jak najszersze grono zainteresowanych użytkowników o tym, jaka jest idea, cel i formuła tego przedsięwzięcia" - wyjaśnia Wszoła.
Serwis w obecnej formie, po etapie początkowych testów, działa od początku maja i jest stale rozwijany m.in. w odpowiedzi na opinie i sugestie użytkowników. Jego twórcy liczą, że spotka się on z uznaniem środowiska medycznego, nie tylko w Polsce, dlatego został przygotowany również w wersji angielskojęzycznej.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.