Wszystko o geoturystyce podczas Pikniku Geologicznego pod Częstochową

<strong>Zajęcia w Letniej Szkole Geologii, zwiedzanie ścieżki edukacyjnej &quot;Kamieniołom Kielniki&quot;, wystawa skamieniałości i minerałów - to tylko niektóre atrakcje czekające na uczestników pierwszego Pikniku Geologicznego</strong>. Odbędzie się on w Olsztynie k. Częstochowy, w środę, 8 lipca. Imprezę organizuje Państwowy Instytut Geologiczny (PIG) i Urząd Gminy Olsztyn.

Jak informuje rzecznik prasowy PIG, Mirosław Rutkowski, Piknik ma promować geoturystykę, jako atrakcyjną formę aktywizacji lokalnych społeczności. "Uważamy, że ta kategoria czynnego wypoczynku, oprócz spełnienia ważnych postulatów edukacji ekologicznej i podnoszenia poziomu wiedzy o środowisku geologicznym, może być dla wielu gmin również źródłem dodatkowych dochodów" - przekonuje.

"Podczas pikniku pokażemy w jaki sposób - i co ważne - przy zaangażowaniu niewielkich środków finansowych, można prawie w każdej polskiej gminie stworzyć obiekt geoturystyczny. Konkretnym przykładem jest otwarta w sierpniu zeszłego roku ścieżka geologiczna +Kamieniołom Kielniki+, która powstała przy współpracy Państwowego Instytutu Geologicznego z samorządem gminy Olsztyn" - informuje Rutkowski.

Prof. Marek Graniczny z Państwowego Instytutu Geologicznego wygłosi wykład, podczas którego będzie można się dowiedzieć, w jaki sposób samorządy mogą wykorzystać potencjał instytucji naukowych - takich jak PIG - do stworzenia własnych ścieżek, geoparków czy stanowisk geoturystycznych.

"Udowodnimy, że geoturystykę można uprawiać w każdej polskiej gminie, niezależnie od tego czy leży ona w tak atrakcyjnym geologicznie regionie jak Jura Krakowsko-Częstochowska, czy w pozornie mało ciekawym jak mazowieckie równiny" - zapewnia Rutkowski.

Oprócz części merytorycznej, skierowanej głównie do działaczy samorządowych i gospodarczych, przewidziano wiele innych atrakcji. Pod opieką geologów z Instytutu, uczestnicy będą mogli zwiedzić ścieżkę "Kamieniołom Kielniki", obejrzą stoiska poświęcone geoturystyce zorganizowane m.in.: przez PIG, samorządy gmin Olsztyn i Janów, Wydział Geologiczny Uniwersytetu Warszawskiego, Zespół Parków Krajobrazowych, Speleoklub Częstochowski.

Na błoniach wokół olsztyńskiego Spichlerza, przy ul. Kościelnej, pojawią się namioty sprzedawców minerałów, skamieniałości i pamiątek geologicznych. Muzeum Geologiczne pokaże część swoich zbiorów i poprowadzi konkursy i gry geologiczne dla dzieci.

Na własne oczy będzie można zobaczyć jak wyglądają skały leżące na głębokości dwóch kilometrów pod Olsztynem. Archiwum Geologiczne PIG w Kielnikach, które gromadzi rdzenie wiertnicze, kluczowe dla poszukiwań surowcowych w południowej Polsce, pokaże na błoniach przed Spichlerzem jeden ze swoich okazów.

"W parku krajobrazowym, na terenie którego położona jest ścieżka +Kamieniołom Kielniki+ nie można używać młotków geologicznych, ale przygotowaliśmy specjalny poligon, gdzie pasjonaci poszukiwań skamieniałości będą mogli wypróbować swoje umiejętności. Dla początkujących przewidzieliśmy pomoc. Geolodzy z Instytutu pokażą w jaki sposób, w pełni profesjonalnie, można wypreparować ze skały wymarzoną własną skamieniałą muszlę czy gąbkę" - zapowiada Rutkowski.

Od 6 do 10 lipca w Olsztynie k. Częstochowy odbędzie się również Letnia Szkoła Geologii. To jeszcze jedna forma popularyzacji wiedzy o środowisku nieożywionym, zorganizowana po raz pierwszy przez PIG w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Podczas tygodniowych zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in.: jakie stworzenia mieszkały przed milionami lat w jurajskim morzu, czy w jaskiniach można znaleźć perły, dlaczego wyginęły mamuty i co jadły dinozaury.

Gośćmi specjalnymi pikniku będą: Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki i Henryk Jacek Jezierski, główny geolog kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dorożała: 3 niedźwiedzie z Cisnej nie będą odstrzelone

  • 17.07.2025. Koordynatorka projektu, prof. Ewa Szuszkiewicz (P) i prof. Franco Ferrari (L) z Instytutu Fizyki US prezentują przykładowe pudełko z drożdżami podczas konferencji prasowej dotyczącej podsumowania projektu pn. Yeast Tardigrade Gene, 17 bm. na Uniwersytecie Szczecińskim w Szczecinie. Eksperyment Yeast Tardigrade Gene, pełna nazwa: „Zanim polecimy na Marsa: Czy niesporczaki mogą pomóc w ochronie innych organizmów w przestrzeni kosmicznej?”, realizowany jest przez konsorcjum trzech uczelni: Uniwersytet Szczeciński (koordynator projektu), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach. Jest to jeden z eksperymentów pierwszej polskiej misji naukowo-technologicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pieczę nad eksperymentem Yeast TardigradeGene podczas całej misji sprawował dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. (sko) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Drożdże wróciły z kosmosu; eksperyment ma pozwolić podbić Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera