<strong>Zajęcia w Letniej Szkole Geologii, zwiedzanie ścieżki edukacyjnej "Kamieniołom Kielniki", wystawa skamieniałości i minerałów - to tylko niektóre atrakcje czekające na uczestników pierwszego Pikniku Geologicznego</strong>. Odbędzie się on w Olsztynie k. Częstochowy, w środę, 8 lipca. Imprezę organizuje Państwowy Instytut Geologiczny (PIG) i Urząd Gminy Olsztyn.
"Podczas pikniku pokażemy w jaki sposób - i co ważne - przy zaangażowaniu niewielkich środków finansowych, można prawie w każdej polskiej gminie stworzyć obiekt geoturystyczny. Konkretnym przykładem jest otwarta w sierpniu zeszłego roku ścieżka geologiczna +Kamieniołom Kielniki+, która powstała przy współpracy Państwowego Instytutu Geologicznego z samorządem gminy Olsztyn" - informuje Rutkowski.
Prof. Marek Graniczny z Państwowego Instytutu Geologicznego wygłosi wykład, podczas którego będzie można się dowiedzieć, w jaki sposób samorządy mogą wykorzystać potencjał instytucji naukowych - takich jak PIG - do stworzenia własnych ścieżek, geoparków czy stanowisk geoturystycznych.
"Udowodnimy, że geoturystykę można uprawiać w każdej polskiej gminie, niezależnie od tego czy leży ona w tak atrakcyjnym geologicznie regionie jak Jura Krakowsko-Częstochowska, czy w pozornie mało ciekawym jak mazowieckie równiny" - zapewnia Rutkowski.
Oprócz części merytorycznej, skierowanej głównie do działaczy samorządowych i gospodarczych, przewidziano wiele innych atrakcji. Pod opieką geologów z Instytutu, uczestnicy będą mogli zwiedzić ścieżkę "Kamieniołom Kielniki", obejrzą stoiska poświęcone geoturystyce zorganizowane m.in.: przez PIG, samorządy gmin Olsztyn i Janów, Wydział Geologiczny Uniwersytetu Warszawskiego, Zespół Parków Krajobrazowych, Speleoklub Częstochowski.
Na błoniach wokół olsztyńskiego Spichlerza, przy ul. Kościelnej, pojawią się namioty sprzedawców minerałów, skamieniałości i pamiątek geologicznych. Muzeum Geologiczne pokaże część swoich zbiorów i poprowadzi konkursy i gry geologiczne dla dzieci.
Na własne oczy będzie można zobaczyć jak wyglądają skały leżące na głębokości dwóch kilometrów pod Olsztynem. Archiwum Geologiczne PIG w Kielnikach, które gromadzi rdzenie wiertnicze, kluczowe dla poszukiwań surowcowych w południowej Polsce, pokaże na błoniach przed Spichlerzem jeden ze swoich okazów.
"W parku krajobrazowym, na terenie którego położona jest ścieżka +Kamieniołom Kielniki+ nie można używać młotków geologicznych, ale przygotowaliśmy specjalny poligon, gdzie pasjonaci poszukiwań skamieniałości będą mogli wypróbować swoje umiejętności. Dla początkujących przewidzieliśmy pomoc. Geolodzy z Instytutu pokażą w jaki sposób, w pełni profesjonalnie, można wypreparować ze skały wymarzoną własną skamieniałą muszlę czy gąbkę" - zapowiada Rutkowski.
Od 6 do 10 lipca w Olsztynie k. Częstochowy odbędzie się również Letnia Szkoła Geologii. To jeszcze jedna forma popularyzacji wiedzy o środowisku nieożywionym, zorganizowana po raz pierwszy przez PIG w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Podczas tygodniowych zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in.: jakie stworzenia mieszkały przed milionami lat w jurajskim morzu, czy w jaskiniach można znaleźć perły, dlaczego wyginęły mamuty i co jadły dinozaury.
Gośćmi specjalnymi pikniku będą: Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki i Henryk Jacek Jezierski, główny geolog kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.