Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Dydaktyczno-Biblioteczno-Informacyjnego WUM

<strong>Po 60 latach prowizorki Warszawski Uniwersytet Medyczny będzie miał nową bibliotekę.</strong> 18 czerwca odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego w ścianę Centrum Dydaktyczno-Biblioteczno-Informacyjnego WUM przy ul. Żwirki i Wigury (budynek jest na razie w stanie surowym).

Bibliotekę Wydziału Lekarskiego, z której mieli korzystać studenci medycyny (wówczas był to kierunek na Uniwersytecie Warszawskim) powołano w roku 1947 - wspominał prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pierwszym jej kierownikiem był prof. Wiktor Grzywo-Dąbrowski, a siedzibą - suterena Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Dzieciątka Jezus. W roku 1948 bibliotekę przeniesiono do budynku Zakładu Medycyny Sądowej przy ul. Oczki. W roku 1950 wraz z utworzeniem Akademii Medycznej została przekształcona w Bibliotekę Główną tejże uczelni. W roku 2008 Akademia Medyczna stała się Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Księgozbiór biblioteki liczy ponad 311 tys. podręczników, monografii, wydawnictw encyklopedycznych, słowników i informatorów z zakresu medycyny, są też znaczne zbiory czasopism. Jednak obecna lokalizacja w Zakładzie Medycyny Sądowej jest zupełnie niewystarczająca - miejsca jest o wiele za mało. Mimo licznych zabiegów środowiska lekarskiego, dopiero w roku 2006 pełniący wówczas funkcję ministra zdrowia prof. Zbigniew w Religa zatwierdził budowę nowej biblioteki. Pierwsze prace przy budowie rozpoczęły się 18 sierpnia 2008.

- Ważne są nie tylko lepsze pomieszczenia dla książek i więcej miejsca dla czytelników - mówił reporterowi PAP prof. Marek Krawczyk. - Przede wszystkim biblioteka będzie miała połączenie ze światem poprzez światłowód, który pozwoli wszystkim studentom i pracownikom naukowym korzystać z czasopism dostępnych online. Będzie to połączenie tradycji i nowoczesności. Liczymy, że przynajmniej część zbiorów, które były w przeszłości własnością Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie w Głównej Bibliotece Lekarskiej, wróci do nas. Być może nowa biblioteka przejmie przynajmniej częściowo obowiązki Głównej Biblioteki Lekarskiej.

Jak informuje rzecznik prasowy WUM, Ewa Gwiazdowicz, w gmachu zostanie zainstalowanych 400 stanowisk komputerowych, które umożliwią one korzystanie z zasobów biblioteki uczelni oraz z bibliotek online z całego świata. Nowoczesna infrastruktura teleinformatyczna Centrum będzie umożliwiała szybki dostęp do baz danych m.in. Biblioteki Wirtualnej Nauki Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego kierowanego przez profesora Marka Niezgódkę.

Obok wypożyczalni i czytelni w budynku znajdą się pomieszczenia muzeum uczelni, sale seminaryjne, boksy pracy indywidualnej, centra pracy biurowej, pracownie digitalizacji zbiorów. "W centrum bryły budynku zaprojektowano wielopoziomowe wnętrze przykryte szklaną piramidą. Dzięki temu +świetlikowi+ zapewniony będzie dodatkowy dopływ światła dziennego do Centrum. Planowany jest również taras z zielenią, gdzie osoby korzystające z biblioteki będą mogły odpocząć"- dodaje rzecznik.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski żartobliwie przypomniał w czwartek, że biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego ma 600 lat, a Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - 60. "Ale za 540 lat nie będzie różnicy" - dodał.

Poświęcenia Biblioteki dokonał arcybiskup Henryk Hoser - nie tylko ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, ale i absolwent (1966) warszawskiej Akademii Medycznej.

Wykonawcą czterokondygnacyjnego budynku jest firma Polimex - Mostostal. Jej prezes, Konrad Jaskóła zobowiązał się oddać budynek do użytku znacznie przed terminem (wyznaczonym na jesień roku 2011). Całkowity koszt (budowa i wyposażenie, między innymi 400 stanowisk komputerowych) to około 66 milionów złotych - na razie udało się zdobyć 26 milionów z budżetu państwa, środków własnych i innych źródeł. Uniwersytet Medyczny liczy na wsparcie Unii Europejskiej i darczyńców.PMW/EKR

PAP - Nauka W Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera