W Korei Południowej zakończono budowę pierwszego w kraju centrum kosmicznego, który ma odegrać bardzo ważną rolę w konstruowaniu własnych rakiet i wystrzeliwaniu satelitów na orbity okołoziemskie. Ośrodek Naro zbudowany został na powierzchni 5,11 mln metrów kwadratowych w odległości 485 kilometrów na południe od stolicy - Seulu. Realizacja projektu kosztowała 248,6 mln dolarów.
Latem tego roku z kosmodromu wystrzelony ma być przy pomocy koreańskiego systemu lotów kosmicznych własny satelita naukowy. Dzięki temu Korea Południowa stanie się 13. państwem - członkiem "klubu kosmicznego". Należą do niego kraje mające kosmodromy i będące w stanie wprowadzać satelity na orbity.
Zbudowanie rakiety "Naro-1", która ma wystrzelić satelitę, kosztowało 400 mln dolarów. Ta dwustopniowa rakieta rozwija siłę ciągu 170 ton i jest w stanie unieść w kosmos do 100 kilogramów ciężaru użytecznego. YY
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.