Ukazała się historia literatury europejskiej

Książka "Literatury Europy" - rezultat pracy 200 najwybitniejszych europejskich literaturoznawców, którzy podjęli próbę stworzenia syntezy historii literatury naszego kontynentu - właśnie ukazała się po polsku. Wkrótce pojawi się w większości krajów Europy i będzie podstawą nauczania o wspólnym dziedzictwie kulturowym. W wersji oryginalnej dzieło nosi tytuł "Letteres Europeennes. Historie de la litterature europeenne" i powstało pod redakcją Annik Benoit-Dusausoy i Guya Fontaine\'a. W ramach zespołów autorskich powołano koordynatorów poszczególnych rozdziałów dotyczących literatur narodowych. Z polskich naukowców byli to: Jerzy Jarzębski, Andrzej Borowski, Bogusław Dopart i Marek Tomaszewski.

Redaktorzy i autorzy postawili sobie za cel nie tyle tworzenie historii literatur poszczególnych krajów czy języków, ale zbudowanie syntetycznego ujęcia całości. Dążyli do odsłonięcia zbieżności pomiędzy literaturami, ale także starali się ukazać to, co je dzieli, a co przesądza o bogactwie europejskiej rzeczywistości literackiej. W tomie przyjęto ujęcie zarazem diachroniczne i synchroniczne, co pozwala śledzić w czasie i przestrzeni przeobrażenia poszczególnych rodzajów czy gatunków literackich oraz zasygnalizować dominanty poszczególnych rodzajów, okresów czy nurtów.

Tak pomyślanej kompozycji dopełniają sylwetki najważniejszych pisarzy znaczących na europejskiej scenie literackiej, należących jednak także do literatur mniejszych, peryferyjnych. Do europejskich "mistrzów" z polskiej literatury zaliczono Jana Potockiego, Adama Mickiewicza, Witolda Gombrowicza i Tadeusza Konwickiego.

Po polsku książka ukazała się nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera