Bez muzyki nie ma seksu

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

<strong>Samce azjatyckich nartników muszą się wykazać muzykalnością, aby ich partnerka rozpięła pas cnoty - informuje &quot;New Scientist&quot;.</strong> Badania nad nartnikiem przeprowadzili wspólnie doktor Piotr Jabłoński z Centrum Badań Ekologicznych. Polskiej Akademii Nauk w Dziekanowie Leśnym oraz dr Chang Han z uniwersytetu w Seulu.

Nartniki to pluskwiaki, które dzięki długim, pokrytym drobnymi włoskami odnóżom potrafią się poruszać po powierzchni wody. Umożliwia to im napięcie powierzchniowe. Zamieszkujący stawy Chin, Japonii i Korei nartnik Gerris gracilicornis ma jeszcze jedną nietypową cechę - jego samice przekształciły brzuszny segment odwłoka w rodzaj pasa cnoty, który pozwala się obronić przed męską natarczywością. Inne gatunki nartników nie mają takich zabezpieczeń, a samce postępują bez ceregieli, nie bawiąc się żadne zaloty.


Aby uzyskać pełną akceptację samicy, samiec Gerris gracilicornis musi przez 15 minut "muzykować", wytwarzając nogami drgania wody. Jeśli się spodobają, ma szansę na potomstwo.

PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki 

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Doktorant z Politechniki Wrocławskiej szuka sposobu na oczyszczenie Bałtyku z broni chemicznej

  • 11.07.2023. PAP/Adam Warżawa

    W kąpieliskach trwa "sezon" na sinice. Naukowcy: ich toksyny mogą być groźne dla zdrowia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera