Rozpoczynanie leczenia nawrotów raka jajnika tylko na podstawie wzrostu poziomu białka CA125 we krwi nie przedłuża życia pacjentkom - potwierdziły badania brytyjskie. Poinformowano o nich na dorocznym spotkaniu American Society of Clinical Oncology (ASCO) odbywającym się na przełomie maja i czerwca w Orlando na Florydzie. Jest to największe spotkanie onkologów na świecie. W tym roku wzięło w nim udział ok. 30 tys. specjalistów.
Naukowcy sprawdzali, czy wczesne zastosowanie chemioterapii na podstawie poziomu CA 125 może dać lepsze efekty w walce z nawrotem raka jajnika niż czekanie z leczeniem dopóki nie pojawią się objawy kliniczne. Badaniami objęto 529 pacjentek, które w przeszłości poddano chemioterapii z powodu tego nowotworu i u których w trakcie regularnych testów stwierdzono wzrost stężenia CA 125 dwukrotnie ponad normę. U części z nich (265) natychmiast zastosowano chemioterapię, a u reszty (264) czekano z leczeniem aż do pojawienia się klinicznych objawów nawrotu raka.
Okazało się, że choć pierwsza grupa rozpoczęła chemioterapię średnio o 5 miesięcy wcześniej niż druga, to jedne i drugie panie żyły równie długo - tj. średnio 41 miesięcy od ukończenia pierwszej terapii.
"Pacjentki mogą teraz mieć pewność, że wczesne wykrycie nawrotu raka jajnika w rutynowych testach na poziom CA 125 nie przynosi im korzyści. A gdy nawet do takiego wzrostu dojdzie to chemioterapia może być bezpiecznie odłożona aż do pojawienia się klinicznych objawów wznowy" - skomentował dr Rustin.
Jak podsumował na konferencji dr Eric P. Winer z Harvard Medical School, odkrycie to może poprawić komfort życia kobiet z rakiem jajnika - zaoszczędzi im bowiem stresów związanych z częstym sprawdzaniem poziomu CA125, jak również niepotrzebnych cierpień związanych z przedwczesnym wznowieniem chemioterapii. Poza tym, może przynieść korzyści ekonomiczne.
Rak jajnika jest uważany za najgroźniejszy kobiecy nowotwór złośliwy. Ponieważ nie daje wyraźnych objawów, w momencie wykrycia najczęściej jest już w stadium zaawansowanym, co zmniejsza szanse pacjentki na wyleczenie. Obecnie brak skutecznych metod wczesnej diagnostyki tego raka. Do czynników ryzyka tego nowotworu zalicza się brak ciąż, endometriozę, otyłość, palenie papierosów. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.