Budowa czterech fontann z przepompownią oraz Pawilonu Pod Orłem, przebudowa dróg i alejek - między innymi takie prace będą prowadzone przy przywracaniu Ogrodowi Branickich w Białymstoku dawnego, barokowego charakteru. Prowadzi je Urząd Miejski w Białymstoku w ramach dużego projektu rewaloryzacji ogrodu.
Do ogrodu ma też wrócić zespół 16 rzeźb, które staną wzdłuż alei głównej - poinformowała PAP Jolanta Koller-Szumska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku. 8 z nich to ozdobne wazony, pozostałe to m.in., Bachus, Flora, Adonis, Wenus. Rzeźby są sukcesywnie odnawiane. W tym roku odnowione mają być 4 wazony, pozostałe - w 2010 roku. Plan rewaloryzacji zakłada, że wszystkie rzeźby staną w ogrodzie w 2011 roku.
Prace przy rewaloryzacji Ogrodu Branickich trwają z przerwami od końca lat 90-tych XX wieku. Odtworzono między innymi cztery tzw. dywany bukszpanowe z wzorzystym układem tych roślin według wzorów w oparciu o dawne ryciny, przedstawiające ogród z XVIII wieku. Odtworzenie wymagają jeszcze cztery takie dywany.
Teraz powoli kończą się prace archeologiczne poprzedzające gruntowną renowację pałacowego dziedzińca. Zaplanowano m.in. budowę dwóch fontann, remont pomieszczeń w bramie, przebudowę alejek oraz uporządkowanie zieleni.
Jak poinformowała Koller-Szumska, jest też pomysł, by m.in. w Pałacowej Bramie oraz w jednym z ogrodowych pawilonów zaczęła działać informacja turystyczna. Jest również pomysł na ekspozycję efektów prowadzonych od kilku sezonów na terenie ogrodu badań archeologicznych.
Na rewaloryzację ogrodu miasto pozyskało z UE 9,7 mln zł. Wartość całego projektu to 17,8 mln zł.
Początki założenia pałacowo-ogrodowego w Białymstoku sięgają XVI wieku. Największą świetność miejsce to osiągnęło za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego w XVIII wieku. Białystok miał wtedy jeden z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce, a nawet w Europie. Pałac Branickich jest jedną z wizytówek Białegostoku i regionu. Odtworzony ogród ma dodatkowo podnieść walory tego miejsca. KOW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.